Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Muzyki

Tradycją Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca jest publikacja Przesłania na Międzynarodowy Dzień Muzyki, który przypada 1 października.

Autorem tegorocznego jest kontratenor, Jakub Józef Orliński.

Jakub Józef Orliński, fot. Jiyang Chen

----

Czym jest dla mnie muzyka? Wiem, że może to zabrzmieć banalnie, ale jest dla mnie wszystkim. Dla mnie każdy dzień to dzień muzyki. To ona w zupełności dyryguje mną i moimi działaniami. Międzynarodowy Dzień Muzyki i możliwość napisania przesłania z jego okazji utwierdziły mnie w przekonaniu, że jestem od niej absolutnie uzależniony. Jest pokarmem mojej duszy i wrotami do wielu innych przestrzeni, których, gdyby nie ona, nigdy bym nie odwiedził. W szczególności mówię tu nie o fizycznych podróżach związanych z koncertami czy produkcjami operowymi, ale o podróżach emocjonalnych, o podróżach wyobraźni, o podróżach wspomnień i wychyleń w przyszłość. Muzyka, niezależnie od formy, jest w stanie pobudzić w nas tak wiele uczuć, poruszyć struny naszych dusz i wysyłać nas w nieznane krainy. Uwielbiam udawać się w te podróże, czy to muzyki słuchając, czy ją wykonując.

Podróżując po świecie szybko zrozumiałem, że muzyka to nie tylko dźwięki, ale też cisza, która, dzielona z innymi, jest naprawdę niepowtarzalnym doświadczeniem. Muzyka, niezależnie od gatunku i tekstu, jest osobnym językiem, którego nie trzeba specjalnie studiować. Nie każdy musi być wykształconym muzykiem, żeby móc się w niej odnaleźć; wydaje mi się, że rozumienie tego języka mamy naturalnie zakodowane. Nasze ciała i umysły odbierają muzykę inaczej, a dzięki temu możemy komunikować się za jej pomocą z ludźmi, z którymi moglibyśmy nie porozumieć się słowami. Niesamowitym jest móc słuchać muzyki, ale też wykonywać ją z innymi, bo każdy jednak odczuwa inaczej. Uwielbiam te muzyczne spotkania, poznawanie muzykalności innych osób. To niezwykle ciekawe, ale też intymne doświadczenie.

Muzyka prowadzi mnie przez życie. Nie tylko dlatego, że jestem muzykiem i z tego żyję. Było tak, od kiedy pamiętam. Czy to kiedy chodziłem do szkoły, jeździłem na rolkach, nartach, snowboardzie, deskorolce, czy tańcząc breaking. Muzyka jest dla mnie nieodłącznym i najważniejszym elementem, który mnie prowadzi i inspiruje do działań. Motywuje tak samo do wyzwań zawodowych, jak i do zadań codziennych, choćby zmywania naczyń. Jest dla mnie siłą napędową i miejscem, w którym znajduję zarówno energię, jak i spokój, często wyczekiwany po ciężkim dniu. Mógłbym o niej napisać jeszcze wiele, jednak swoją wypowiedź zakończę krótko – Muzyka jest dla mnie szczęściem i cieszę się, że ją mam.

Jakub Józef Orliński

drukuj