Odkrycie Roku — Anna Sułkowska-Migoń - miniatura

Odkrycie Roku — Anna Sułkowska-Migoń

za szereg sukcesów i nagród w ostatnim sezonie artystycznym, ze szczególnym uwzględnieniem pierwszej nagrody podczas konkursu dyrygenckiego La Maestra w Paryżu

----------

Jak zauważa Le Devoir, Anna Sułkowska-Migoń jest dyrygentką, której nazwisko koniecznie trzeba zapamiętać. Wyróżnia się wrażliwością, szczerością oraz błyskotliwym talentem. Dodatkowo charakteryzuje się energicznym urokiem porównywanym do światowej klasy dyrygentki Mirgy Grazynite-Tyla (Le Monde). Jest zwyciężczynią prestiżowego konkursu La Maestra w Paryżu (2022), laureatką Taki Alsop Fellowship Award 2022–2024, jak i nagrody „Młody Promotor Polski” w kategorii kultura (2022).

Współpracuje z orkiestrami w Polsce i za granicą. W najbliższym sezonie artystycznym (2022/23) młoda artystka poprowadzi m.in. trasę koncertową Paris Mozart Orchestra (Francja, Belgia) oraz Orqestra de La Comunitat Valenciana (Hiszpania), koncerty z Southbank Sinfonia w Londynie, Oregon Bach Festival (USA), Dresdner Philharmonie, Orchestre de Chambre de Paris, Filharmonią Narodową w Warszawie, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu czy Filharmonią Krakowską.

Jest stypendystką Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w programie Dyrygent-rezydent, który realizowała w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus im. J. Semkowa (2021/2022) oraz w Filharmonii Dolnośląskiej (2020/2021) jak i Noel Minet Fund Scholarship dla chórmistrzów (2021).

Anna Sułkowska-Migoń była uczestniczką mistrzowskich kursów dyrygenckich z Marin Alsop i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia oraz z Davidem Reilandem, François-Xavierem Rothem, Josepem Vilą i Casañasem czy Michalisem Economou. Rozpocząwszy sztukę dyrygencką pod okiem swojego ojca, Piotra Sułkowskiego, szlifowała ją także podczas projektów asystenckich u Klausa Mäkelä, Jerzego Maksymiuka, Marka Pijarowskiego, Pawła Przytockiego i Antoniego Wita.
Współpracowała również z Orchestre de Paris, Paris Mozart Orchestra, Athens Philharmonia Orchestra, Filharmonią Warmińsko-Mazurską czy Filharmonią Podkarpacką. Artystka jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie na dwóch kierunkach: dyrygentura symfoniczna w klasie Łukasza Borowicza oraz dyrygentura chóralna w klasie Lidii Matynian i Andrzeja Korzeniowskiego.

powrót drukuj