wydarzenie roku — Potrójna premiera kompozycji Agaty Zubel „Fireworks”, wyróżnionej European Composer Award

– na Festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie (13 sierpnia 2018), „Young Euro Classic” w Berlinie (14 sierpnia 2018) oraz w ramach Festiwalu BBC Proms w Londynie (19 sierpnia 2018)

----------

Ośmiominutowe dzieło Fireworks na wielką orkiestrę symfoniczną Agaty Zubel został zamówiony przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu „Polska Music” oraz przez European Union Youth Orchestra w ramach programu „2018 European Year of Cultural Heritage", z okazji uczczenia 100-lecia niepodległości Polski. Prawykonanie kompozycji miało miejsce 13 sierpnia 2018 roku podczas festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie w interpretacji muzyków z European Union Youth Orchestra pod batutą Gianandrei Nosedy. Dzień później, 14 sierpnia EUYO zagrało Fajerwerki w Konzerthaus w Berlinie, a 19 sierpnia utwór Agaty Zubel zabrzmiał w londyńskim Royal Albert Hall w ramach festiwalu BBC Proms.

Agata Zubel o idei swojej kompozycji: „Historia czasem wydaje się być perfidną konstelacją zdarzeń. Zdarzeń które, choć uchodzą za szereg ewoluujących przyczyn i skutków, gubią swoją inteligentną konsekwencję naiwnie ufając ułomnej ludzkiej niepamięci. Spojrzenie na sto lat narodu, tradycji, sukcesów, wyzwań, ale także kultury, kontekstów, myśli, w końcu samej muzyki (!) – może zawierać niekończącą się ekspozycję obserwacji i skojarzeń. Ale może też obejmować ogląd świata tu i teraz – jako efektu wszystkiego co wydarzyło się wcześniej. Nie uzurpuję sobie prawa, by ta muzyka służyła podsumowaniu ani przestrodze. Chcę za to zakrzyknąć: »Cieszę się, że żyję wolna tu i teraz!«. Tak więc wrzaskliwe interwencje instrumentów dętych blaszanych, czy natarczywe dźwięki perkusji, to nie wspomnienia ani inspiracje – to fajerwerki muzycznych myśli. Ten kto doszuka się brzmień lirycznych nie musi łączyć ich z nostalgicznym patriotyzmem ani echami bolesnego romantyzmu. Muzyka człowieka żyjącego dzisiaj, w kraju od stu lat cieszącym się wolnością, może przecież nieść w sobie humanizm, razem z jego naturalnością i afektami. Świadomość, że pochodzi z Polski jest istotna, ale identyfikacja twórcy nie jest warunkiem ani jedynym kluczem do nadawania dźwiękom znaczeń. Chciałabym, aby Fireworks dodawały siły, budziły do działania, ogniskowały zapał, a nie współczesne wątpliwości jaką kto ma (lub powinien mieć) tożsamość. Chciałabym, aby uruchamiały pęd myśli wartko i niespodziewanie wijących się wśród wielości wrażeń, zaskakiwały i napawały energią – by po prostu chciało się żyć!”*

W sierpniu 2018 roku Agata Zubel wyróżniona została za swoją najnowszą kompozycję Europejską Nagrodę Kompozytorską (European Composer Award), ustanowioną przez burmistrza Berlina dla najciekawszej festiwalowej premiery muzycznej odbywającej się w Niemczech lub na świecie.

powrót drukuj