odkrycie roku — Joanna Zawartko - miniatura

odkrycie roku — Joanna Zawartko

– za kreacje koncertowe i sceniczne sezonu 2017/18, w szczególności za wykonanie partii sopranowej w „Małej mszy uroczystej” Gioacchino Rossiniego w Filharmonii Narodowej (18 maja 2018)

----------

Ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej. Zadebiutowała w 2013 roku partią tytułową w Rusałce Antonína Dvořáka podczas koncertowego wykonania tej opery w Filharmonii Dolnośląskiej. Rok później rolą Desdemony w Otellu Giuseppe Verdiego rozpoczęła współpracę z Operą Wrocławską. W repertuarze ma również partie Tatiany w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego, tytułową w Halce Stanisława Moniuszki, Micaëli w Carmen Georgesa Bizeta, Zemfiry w Aleko Siergieja Rachmaninowa, Amelii w Simonie Boccanegrze Giuseppe Verdiego, Ortlindy w Walkirii Ryszarda Wagnera i Roksany w Królu Rogerze Karola Szymanowskiego.

Jest laureatką międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, m. in. zajęła III miejsce i zdobyła nagrodę specjalną IX Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (2016), III miejsce i nagrodę specjalną 49. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antonína Dvořáka w Karlowych Warach (2014), Grand Prix i nagrodę specjalną VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Haliny Halskiej-Fijałkowskiej we Wrocławiu (2013), II miejsce oraz trzy nagrody specjalne II Konkursu Wokalnego im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków w Częstochowie (2011) oraz I miejsce X Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Dusznikach-Zdroju (2010). Śpiewaczka była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Wrocławia.

W sezonie 2017/2018 wystąpiła w Filharmonii Narodowej, wykonując partię sopranową w Małej mszy uroczystej Gioacchino Rossiniego (18 maja 2018). Jej interpretacja spotkała się z niezwykle życzliwym przyjęciem publiczności i krytyki. 7 września 2018 roku zaśpiewała również w Królu Rogerze Karola Szymanowskiego podczas inauguracji festiwalu „Wratislavia Cantans”, a jej kreacja Roksany – u boku Mariusza Kwietnia w roli tytułowej – uznana została przez krytyków za wielkie objawienie.

powrót drukuj