Rok Johna Cage’a w Lublinie - miniatura

Rok Johna Cage’a w Lublinie

– zrealizowany przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”

Projekt „Rok Johna Cage’a w Lublinie” powołany został w 100-lecie urodzin wybitnego kompozytora, pisarza, grafika oraz myśliciela. Jak podkreślają jego pomysłodawcy – Jan Bernad, dyrektor artystyczny Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” i Jerzy Kutnik, amerykanista, profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – John Cage „otworzył wiele drzwi w sztuce i, redefiniując zasadniczo jej pojęcie, dał impuls do stworzenia nowych form i gatunków, takich jak performance, sound art czy sound poetry. W sferze muzyki zredefiniował nie tylko samą muzykę i jej status, ale także pojęcie słuchacza, widząc w każdym z nas współtworzących dzieło na równi z kompozytorem.”

Na cykl wydarzeń, zorganizowanych w ramach projektu, złożyło się kilkadziesiąt imprez różnego rodzaju – koncerty (m.in. projekt muzyczno-dźwiękowy „MusiCircus Johna Cage’a” i happening „Lekcja” z udziałem uczniów lubelskich szkół muzycznych), warsztaty muzyczne (m.in. z Magdą Mayas, Alfredo Costa Monteiro, Lindą Hirst), konkursy (na twórczą interpretację utworów Johna Cage’a i kompozytorsko-wykonawczy CAGE 1,2,3), Sympozjum CAGE100 (16-19 maja 2012), audycje i performance radiowy, projekcje filmów. Do udziału w nich zaproszeni zostali artyści, uważający Johna Cage’a za mistrza, przewodnika i inspiratora. Wśród nich znaleźli się tak uznani twórcy jak – oprócz wspomnianych – m.in. Krzysztof Knittel, Ludomir Franczak, Anthony Pateras, Pavel Fajt, Gintautas Gascevičius, Konrad Chyl, Michał Skubaniec, Margaret Leng Tan i Paweł Romańczuk oraz Ensemble Nostri Temporis, Warszawska Grupa Gamelanowa, Sambasim, Pupile Awangardy, Grupa Robimy.

– Chcemy, by Lublin stał się otwartym miejscem dla poszukujących twórców z całego świata – podkreślają organizatorzy projektu – zarówno tych już utytułowanych, którzy znali Cage’a i mieli okazję z nim pracować, jak i najmłodszych artystów, którzy wybrali niełatwą drogę eksperymentatorów.

Organizatorem „Roku Johna Cage’a w Lublinie” jest Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”. Koordynator – Renata Kamola, współpraca – Sebastian Mac i Konrad Chyl.

powrót do listy drukuj