za debiut konkursowy na Göttingen Händel Competition 2024 i zdobycie dwóch z pięciu przyznanych nagród oraz działalność koncertową na festiwalach muzyki dawnej
----------
Zespół Régence sonore został założony przez polskie artystki, które czerpią z doświadczeń naukowych w zakresie muzyki dawnej zdobytych w renomowanych europejskich instytucjach, takich jak Schola Cantorum Basiliensis w Szwajcarii, Konserwatorium Królewskie w Hadze czy Akademia Muzyczna w Łodzi. Grupa zadebiutowała na tegorocznym Konkursie Händlowskim w Getyndze, gdzie zdobyła dwie z pięciu przyznawanych nagród.
W maju 2024 roku zespół został przyjęty do programu rozwoju kariery Sustainability-EEEMERGING, który wspiera młode talenty w dziedzinie muzyki dawnej. Dzięki unijnym dotacjom Creative Europe, w latach 2024-2026 artystki będą miały możliwość rozwijania swojej działalności pod okiem specjalistów, kładąc nacisk na zrównoważony rozwój zarówno artystyczny, jak i ekonomiczny.
Zespół angażuje się w różnorodne projekty – koncertuje na festiwalach muzyki dawnej, takich jak Internationale Händel-Festspiele, Musikfestspiele Potsdam-Sanssouci, Festiwal Oude Muziek w Utrechcie, Festiwal Ogrody Muzyczne, Muzyka Dawna w Wilanowie, oraz prowadzi działania edukacyjne. Celem jest dotarcie do nowych odbiorców i wprowadzenie muzyki dawnej do różnych przestrzeni, także tych, gdzie dostęp do kultury wysokiej jest ograniczony.
Muzyka grana przez Régence sonore dociera do różnych grup odbiorców. Artystki łączą profesjonalizm z wrażliwością społeczną, zdobywając uznanie zarówno doświadczonych znawców muzyki dawnej, jak i osób stykających się z nią po raz pierwszy.
Skład zespołu:
Weronika Zimnoch – skrzypce barokowe
Krystyna Wiśniewska – wiolonczela barokowa
Weronika Paine – klawesyn