Urodzinowa (za)dyszka. 10-lecie działalności {oh!} Orkiestry - miniatura

Urodzinowa (za)dyszka. 10-lecie działalności {oh!} Orkiestry

za bogaty program obchodów jubileuszu 10-lecia Orkiestry, obejmujący rezydencje artystyczne, premiery, koncerty na międzynarodowych scenach muzyki dawnej, a także stałe poszerzanie repertuaru zespołu

----------

{oh!} Orkiestra została założona w 2012 roku w Katowicach przez grupę instrumentalistów – entuzjastów i specjalistów w zakresie interpretacji muzyki dawnej, skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszki.

W ciągu dwunastu lat działalności, dynamicznie i konsekwentnie rozwijający się zespół, kształtowany artystycznie przez swoją charyzmatyczną liderkę, wypracował sobie pozycję wiodącej orkiestry muzyki dawnej w Polsce oraz na scenie europejskiej. W opinii krytyków występy {oh!} Orkiestry rozpatrywane są w kategorii nie tylko koncertów, ale prawdziwych muzycznych wydarzeń. Obecnie {oh!} Orkiestra współpracuje z najważniejszymi polskimi instytucjami i festiwalami, m.in. z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Muzeum Śląskim, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Zespół doceniany jest także na arenie międzynarodowej, co potwierdzają koncerty w najważniejszych salach koncertowych i podczas największych festiwali w Europie, takich jak Wigmore Hall w Londynie, Theater an der Wien, Musikaliska w Sztokholmie, berlińska Staatsoper Unter den Linden, Sala Koncertowa im. Piotra Iljicza Czajkowskiego w Moskwie, Auditorium – Opéra de Dijon, Konzerthaus Dortmund, Kölner Philharmonie, BAROCKTAGE Berlin, Bachfest Leipzig, Händel-Festspiele Halle, Tage Alter Musik Herne czy Bayreuth Baroque Opera Festival.

Orkiestra od 2018 roku regularnie współpracuje z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, skupiając się na historycznym wykonawstwie polskiej muzyki klasycystycznej i romantycznej. {oh!} z udziałem wybitnych solistów, występuje rokrocznie podczas kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i Jego Europa” oraz rejestruje polskie kompozycje na albumach płytowych. Dotychczas nakładem Instytutu ukazały się albumy poświęcone twórczości Jakuba Gołąbka i Karola Kurpińskiego, a także symfonie Karola Lipińskiego oraz koncerty skrzypcowe Augusta Duranowskiego i Feliksa Janiewicza.

{oh!} Orkiestra od 2015 roku jest rezydentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, gdzie w ramach cyklu „Muzyka Dawna w NOSPR” prezentuje repertuar od baroku po romantyzm we współpracy z gościnnymi solistami i dyrygentami. Trwająca zaś od 2020 roku współpraca z Muzeum Śląskim w Katowicach zaowocowała wspólną realizacją cyklu koncertowego „Muzyczne Popołudnia w Muzeum Śląskim”.

Wraz z gliwickim festiwalem „All’Improvviso” i wiedeńską agencją Parnassus Arts Productions, {oh!} Orkiestra od 2014 roku konsekwentnie rozwija także działalność operową. Do roku 2023 zespół wprowadził do obiegu koncertowego takie tytuły, jak Didone abbandonata Domenica Sarriego, Arminio i Cajo Fabricio Johanna Adolpha Hassego oraz Il Pastor Fido Georga Friedricha Haendla, jak również dwie opery tematyką nawiązujące do historii Polski – Il Venceslao Antonia Caldary oraz Gismondo, re di Polonia Leonarda Vinciego. Trwające zaangażowanie w projekty operowe zaowocowało również zeszłoroczną rezydencją {oh!} Orkiestry w Niemczech na festiwalu Bayreuth Baroque 2022 ze światową premierą sceniczną opery Alessandro nell’Indie Leonarda Vinciego w reżyserii Maxa Emanuela Cenčića.

W dorobku {oh!} Orkiestry znajduje się 11 wydawnictw płytowych dla wytwórni Sony Classics, CPO, Muso, DUX i Aparte. Dyskografia zespołu obejmuje zarówno albumy instrumentalne, operowe, jak i chóralno-instrumentalne. Wszystkie płyty zostały dostrzeżone przez międzynarodową krytykę muzyczną, a dobra prasa i recenzje przełożyły się na szereg nominacji w konkursie Opus Klassik: dla Gismondo, re di Polonia w kategoriach Album operowy i Światowa premiera, dla {oh!} Orkiestry w kategorii Orkiestra roku, dla Martyny Pastuszki w kategorii Dyrygentka roku, a dla solisty Maxa Emanuela Cenčića w kategorii Solista roku. Francuski magazyn „ResMusica” przyznał albumowi wyróżnienie Le Clef, nagrodę przyznało także grono krytyków nagrody Preis der deutschen Schallplattenkritik. Premiera albumu Gismondo, Re di Polonia została również doceniona przez kapitułę nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej – w 2020 roku otrzymała nominację w kategorii Wydarzenie roku.

Rok 2021 przyniósł zespołowi kolejne wyróżnienie w postaci produkcji filmu dokumentalnego w reżyserii Grzegorza Jankowskiego. TVP Kultura wyprodukowała i wyemitowała dokument w całości poświęcony pracy {oh!} Orkiestry, w sposób szczególny pochylając się nad metodą pracy w grupie muzyków, rolą Martyny Pastuszki jako koncertmistrzyni i dyrektorki Orkiestry oraz sylwetkach muzyków tworzących zespół.

Jubileusz dziesiątej rocznicy działalności {oh!} Orkiestry przypadł na rok 2022. Był on wypełniony szeregiem koncertów i nagrań, a także dużymi przedsięwzięciami, takimi jak udział w festiwalach Misteria Paschalia oraz Bayreuth Baroque Opera Festival, na których zespół pełnił rolę orkiestry-rezydenta. Znaczącym impulsem otwierającym przed {oh!} Orkiestrą kolejną dekadę działalności jest zamówienie przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina nagrania kompletu symfonii Mozarta wraz z szeregiem kompozycji polskich kompozytorów.

powrót do listy drukuj