Obchody 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny - miniatura

Obchody 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

za wszechstronną, wykraczającą poza podziały stylistyczne, działalność muzyczną jednego z najstarszych i najbardziej docenianych zespołów folklorystycznych w Polsce i Europie

----------

Założony 1 lipca 1953 roku Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w tym roku obchodzi swoje 70. urodziny. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce i na świecie. Stanisław Hadyna, wraz z Elwirą Kamińską, stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego „Śląska”. Wspólnie odcisnęli piętno, które zadecydowało o odmienności i oryginalności jednego z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek i obyczajów.

Instytucja obecnie zarządzana przez Dyrektora, Zbigniewa Cierniaka, jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce i na świecie. Od maja 2017 roku Zespół jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Śląskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i około dwieście corocznie wykonanych koncertów – widać wyraźnie, jak ciężko pracował, aby dojść do perfekcji i najwyższej maestrii. Te dwa pojęcia były hasłem przewodnim kilku pokoleń wspaniałych pedagogów i tysięcy młodych ludzi, dla których „Śląsk” był pasją i sposobem na życie. Dzięki nim miano ambasadora polskiej kultury oraz propagatora jej ludowego wymiaru jest w pełni zasłużone.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jest zespołem artystycznym o ogromnych możliwościach wykonawczych, występującym nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych. Nadrzędną ideą jego działania jest ukazywanie bogactwa kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju. „Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, zagrał 9 tysięcy koncertów dla 27 milionów widzów.

W swoim dorobku ma kilkanaście płyt, w tym 11 wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”. Pięć z nich uzyskało status złotej, a jedna platynowej płyty. Wydany w 2021 roku wspólny album Zespołu „Śląsk” i Miuosha – Pieśni współczesne – osiągnął status podwójnej platynowej płyty oraz Nagrodę Muzyczną „Fryderyk” w 2022 roku w kategorii Album Roku Muzyka Korzeni, Blues, a nagranie Pieśni współczesne (live at Cavatina Hall) status złotej płyty. W 2023 roku Zespół otrzymał dwa „Fryderyki”: w kategorii Album Roku Muzyka Korzeni Blues – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” – 70-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Największe przeboje oraz Zespół/Projekt Artystyczny Roku – Miuosh x Zespół „Śląsk”.

Oprócz koncertowania, Zespół prowadzi też bogatą działalność edukacyjną i turystyczną.

powrót do listy drukuj