16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu  - miniatura

16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu

za najwyższy poziom organizacji jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów na świecie, z udziałem ponad dwustu muzyków z trzydziestu krajów

----------

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego od niemal 90 lat jest jedną z najważniejszych wiolinistycznych wizytówek naszego kraju. Ten najstarszy konkurs skrzypcowy po dziś dzień znajduje się w czołówce najbardziej prestiżowych wydarzeń tego typu na arenie ogólnoświatowej. Uczestnikami i laureatami Konkursu byli skrzypkowie, których nazwiska na stałe zapisały się w historii wiolinistyki – niejednokrotnie to właśnie Konkurs Wieniawskiego był ich przepustką do globalnej kariery. Do minionej, 16-tej już, edycji zgłosiło się ponad 240 muzyków z 30 krajów, zaś przesłuchania i wydarzenia konkursowe śledziły milionowe rzesze melomanów, bijąc rekordy oglądalności poprzednich edycji.

Podczas prawie trzytygodniowych zmagań Aulę Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
w Poznaniu odwiedziło ponad 12 tysięcy miłośników muzyki skrzypcowej, zaś przesłuchania finałowe i koncert laureatów zapełniły zabytkowe mury dawnej Akademii Królewskiej do ostatniego miejsca, podobnie jak warszawski koncert laureatów w Filharmonii Narodowej.

Zmagania konkursowe uczestników były transmitowane na antenach TVP Kultura, TVP Kultura 2, TVP 3 Poznań i Programu II Polskiego Radia, jak również na kanale YouTube Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Codziennie ukazywała się także „Gazeta Konkursu Wieniawskiego”, tworzona przy współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym i „Ruchem Muzycznym”. Konkurs cieszył się także ogromną popularnością w krajach azjatyckich, gdzie można było śledzić przesłuchania za pośrednictwem amadeus.tv, WeChat, Music Today's Bilibili i ConGioia Weibo.

16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy relacjonowało ponad 100 dziennikarzy i fotoreporterów. O Konkursie wspomniano w mediach ponad 5 tysięcy razy. Do Poznania przyjechali również reprezentanci mediów zagranicznych z Korei Południowej, Tajwanu, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemiec.

Grono laureatów Konkursu powiększyli ulubieńcy publiczności: Hina Maeda – I nagroda, Meruert Karmenova – II nagroda i Qingzhu Weng – III nagroda, którzy zdobyli także szereg nagród pozaregulaminowych. Wlicza się do nich rekordowa liczba nagród koncertowych, która pozwoliła na organizację trasy koncertowej laureatów, obejmującej do końca 2023 roku 80 koncertów w 21 krajach na 5 kontynentach. Każdy występ gromadzi na widowniach najważniejszych sal koncertowych na świecie tysiące słuchaczy.

powrót do listy drukuj