Messages Quartet - miniatura

Messages Quartet

za brawurowe interpretacje muzyki polskiej podczas rezydencji na Imago Dei Festival w Krems oraz szereg prawykonań i koncertów z muzyką polską w kraju i za granicą

----------

Messages Quartet w składzie Małgorzata Wasiucionek-Potera, Oriana Masternak – skrzypce, Maria Shetty – altówka, Beata Urbanek-Kalinowska – wiolonczela, określany przez krytyków jako „jeden z najlepszych obecnie polskich kwartetów smyczkowych”, został założony w 2014 roku i zaledwie rok później zdobył II Nagrodę, Srebrny Medal oraz Nagrodę Specjalną za interpretację kwartetu Dymitra Szostakowicza w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (Bułgaria, 2015). Od tego momentu zespół stale koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. w Wiedniu, Londynie, Sao Paulo, Bautzen, San Francisco czy Moskwie.

W centrum zainteresowań Messages Quartet jest muzyka polska, szczególnie ta mniej znana oraz najnowsza, a za jej interpretacje artystki wielokrotnie były nagradzane i doceniane. W 2016 roku zespół został laureatem programu stypendialnego Młoda Polska, dzięki któremu nakładem firmy fonograficznej DUX, wydał debiutancką płytę z nagraniami kwartetów smyczkowych Szymona Laksa. Album otrzymał znakomite recenzje w prasie francuskiej, niemieckiej, brytyjskiej, amerykańskiej i polskiej. W 2019 roku, również nakładem wydawnictwa DUX, ukazała się druga płyta zespołu – „Messages” z muzyką Stanisława Moniuszki, Andrzeja Panufnika i Krzysztofa Pendereckiego. Album „De invitatione mortis” Andrzeja Karałowa z udziałem Kwartetu został nominowany do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w 2021 roku. Kolejnym znaczącym nagraniem zespołu jest płyta z kwintetami fortepianowymi Grażyny Bacewicz i Aleksandra Tansmana wydana w 2021 roku we współpracy z pianistką Julią Kociuban, nominowana do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w 2021 roku oraz nagrodzona „Muzycznym orłem” w 2022.

Repertuar kwartetu obejmuje dzieła twórców polskich (m.in.: Szymona Laksa, Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego, Mieczysława Weinberga, Karola Szymanowskiego, Stanisława Moniuszki, Aleksandra Tansmana, Grażyny Bacewicz) oraz światowe arcydzieła literatury kwartetowej. Zespół dokonał również wielu prawykonań – zarówno kompozytorów polskich, jak i zagranicznych. Kwartet kilkakrotnie prezentował wszechstronny i nowatorski repertuar w ramach serii koncertów kameralnych w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a także współpracował z Wydziałem Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego Fryferyka Chopina w Warszawie. W 2023 roku, w ramach rezydencji na Imago Dei Festival w Krems, Messages Quartet zaprezentował muzykę polską podczas cyklu koncertów, po których został określony „odkryciem dla publiczności i krytyki muzycznej”.

Artystki Messages Quartet, obok działalności koncertowej, są wykładowczyniami Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Krakowie, mają na swoim koncie nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach solistycznych i kameralnych. Są również laureatkami stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji wspierających artystów na całym świecie.

To, co wyróżnia Messages Quartet, to – jak podkreślają krytycy – jego unikatowe brzmienie. W swych interpretacjach zespół kładzie nacisk na jednorodność wynikającą z czterech artystycznych indywidualności i szuka nowych znaczeń w muzyce. Nawiązując dialog z publicznością przekazuje tym samym sztukę żywą, emocjonalną i osadzoną we współczesności.

www.messagesquartet.com

powrót do listy drukuj