Rafał Kłoczko - miniatura

Rafał Kłoczko

za zainicjowanie festiwalu „Miesiąc kobiet” oraz koncertów „Weekend z Niepodległą”, szereg prawykonań polskiej muzyki współczesnej, a także opiekę nad spuścizną Tadeusza Bairda, poprzez dokonywanie nagrań i włączanie jego dzieł do repertuaru Filharmonii Zielonogórskiej

----------

Dyrygent, kompozytor, aranżer, teoretyk muzyki. Kształcił się w Gdańsku, Krakowie i Wiedniu pod kierunkiem m.in. Rafała Delekty, Wojciecha Michniewskiego, Janusza Przybylskiego, Marca Guidariniego, Jacka Kaspszyka, Colina Mettersa. Był laureatem prestiżowych programów Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, takich jak Dyrygent-rezydent i Kompozytor-rezydent.

Poprowadził kilkaset koncertów kameralnych i symfonicznych, a także – również jako kierownik muzyczny – kilkanaście tytułów operowych; w tym dzieła takie jak Il Trittico Giacoma Pucciniego, Cosí fan tutte Wolfganga Amadeusza Mozarta, Orfeo ed Euridice Christopha Willibalda Glucka czy polską prapremierę Franceski da Rimini Sergieja Rachmaninowa. Regularnie współpracuje z szeregiem instytucji w kraju i za granicą, w tym m.in. z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie czy zespołem Cappella Gedanensis.

Szczególnym zainteresowaniem darzy operę, dlatego też swój doktorat poświęcił zapomnianemu dziełu Ludomira Różyckiego Eros i Psyche, do którego wykonania doprowadził w 2015 roku w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, by dwa lata później przygotowywać to dzieło jako asystent dyrygenta w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Uhonorowany szeregiem stypendiów i nagród artystycznych, w tym również Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednymi z najciekawszych osiągnięć artysty są współpraca z festiwalem Salzburger Festspiele 2016 oraz staż dyrygencki w Operze Wiedeńskiej w 2017 roku. W 2021 roku wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej, będąc jednocześnie najmłodszą w kraju osobą pełniąca taką funkcje.

powrót do listy drukuj