Katarzyna Lassak - miniatura

Katarzyna Lassak

za łączenie świata muzyki poważnej z folklorem góralskim oraz szereg nagród na konkursach i festiwalach folklorystycznych jako solistka-instrumentalistka, a także prymistka Rodzinnej Muzyki Lassaków „Heliosów” z Zakopanego

----------

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiowała w klasie skrzypiec dr. hab. Janusza Wawrowskiego, prof. UMFC, oraz dr hab. Agaty Szymczewskiej, prof. UMFC, i prof. dr. hab. Andrzeja Gębskiego. Ukończyła także filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. W 2022 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina z wyróżnieniem obroniła pracę doktorską pt.II Koncert skrzypcowy „Góralski” Jana Adama Maklakiewicza. Pierwsze nagranie koncertu z orkiestrą symfoniczną i jego ludowych źródeł w wykonaniu kapeli góralskiej.

Katarzyna Lassak pochodzi z Zakopanego, z rodziny góralskiej o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych, jest prymistką w rodzinnej Muzyce Lassaków „Heliosów”. Chętnie wykonuje utwory z klasycznego repertuaru skrzypcowego inspirowane muzyką ludową, a w szczególności polską muzyką ludową rodzimego dla niej regionu Skalnego Podhala.

Jako solistka instrumentalistka zdobyła m.in. Grand Prix dla najlepszego instrumentalisty na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, w Międzynarodowym Konkursie Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki (2023), I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej (2023), I miejsce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu (2023), główną nagrodę w Konkursie „Stefaniokowe nuty” w Leśnicy (2022), główną nagrodę w Przeglądzie „Berdowe Muzykowanie” w Poroninie (2012).

Jako prymistka rodzinnej muzyki zdobyła I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2023), I miejsce w Konkursie Muzyk Podhalańskich w Nowym Targu (2023), I miejsce w Konkursie „Muzykowanie na Duchową nutę” w Czarnym Dunajcu (2023), I miejsce na „Dziadońcynym Graniu” w Bukowinie Tatrzańskiej (2022), I nagrodę na „Przednówku w Polanach” w Kościelisku (2013). W 2023 r. została uroczyście pasowana na prymistkę i nadano jej honorowy tytuł Wierchowej Orlicy.

Dokonała pierwszego nagrania zapomnianego II Koncertu skrzypcowego „Góralskiego” Jana Adama Maklakiewicza z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Pawła Kapuły, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Utwór ten, inspirowany folklorem Górali Podhalańskich, wykonała jako solistka na 30. Festiwalu Smyczkowym „Mistrzowie polskiej wiolinistyki” z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej pod batutą Norberta Twórczyńskiego.

W 2022 roku, według unikatowej koncepcji Katarzyny Lassak, odbył się w Zakopanem koncert „Inspiracje kompozytorów folklorem góralskim”. Wspólnie z Muzyką Rodziny Lassaków „Heliosów” z Zakopanego przedstawiła tradycyjne „nuty góralskie”, będące ludowymi źródłami inspiracji kompozytorów, a z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy zagrała II Koncert skrzypcowy „Góralski” Jana Adama Maklakiewicza. Wykonanie tej kompozycji przypadło w 70. rocznicę jej powstania w Zakopanem, a cytowana w koncercie „nuta góralska” to hymn / śpiewka festiwalowa Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, w ramach którego odbyło się wydarzenie.

Katarzyna Lassak jest absolwentką Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem, gdzie kształciła się w klasie skrzypiec Krzysztofa Leksyckiego i Janusza Miryńskiego. Od najmłodszych lat była laureatką konkursów muzycznych, literackich i plastycznych. Otrzymała Nagrodę Burmistrza Miasta Zakopane i Nagrodę Starosty Tatrzańskiego. W roku 2015 ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu w klasie skrzypiec dr Ilony Nieciąg.

W wieku 18 lat zdobyła I miejsce w 17. Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym „Pamiętajmy o Osieckiej”. W 2016 roku została zaproszona do wykonania Koncertu Galowego 19. Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”. Premierowy koncert „Gonią wilki za owcami” odbył się w Teatrze ROMA w Warszawie, w wykonaniu Katarzyny Lassak, Mateusza Pospieszalskiego z zespołem oraz Atom String Quartet, Muzyki Rodziny Lassaków „Heliosów” i, gościnnie, Sebastiana Karpiela-Bułecki.

Od 2010 roku gra w Tatrzańskiej Orkiestrze Klimatycznej, z którą występowała także jako solistka na 27. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, 49. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem oraz na Galowym Koncercie Sylwestrowym i Koncercie z okazji Święta Niepodległości w Zakopanem.

Została zaproszona przez prof. Janusza Wawrowskiego do jego zespołu Warsaw Players, z którym koncertowała jako solistka i kameralistka na Festiwalu „Emanacje” w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Festiwalu „Ogrody Muzyczne” w Warszawie, Festiwalu „Muzyczne Przestrzenie” oraz na Zamku Królewskim w Warszawie. Grała w Orkiestrze Symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod batutą Grzegorza Nowaka w Pałacu Narodów, głównej siedzibie ONZ w Genewie podczas uroczystego koncertu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Katarzyna Lassak zagrała recital w Pałacu Prezydenckim. Występowała m.in. w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Operze Krakowskiej, Teatrze Palladium w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi „Atma” w Zakopanem, Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem oraz na międzynarodowych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Jest członkiem Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy. Od kilku lat pełni funkcję konferansjera na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Była wielokrotnym gościem audycji radiowych w Programie II Polskiego Radia oraz programów telewizyjnych. Realizowała projekty stypendiów twórczych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

powrót do listy drukuj