Iwo Jedynecki - miniatura

Iwo Jedynecki

za otrzymanie prestiżowego stypendium Fulbrighta jako pierwszy w historii akordeonista, wybitne osiągnięcia artystyczne oraz nieustanne propagowanie muzyki polskiej na świecie

----------

Laureat głównych nagród na ponad 30 międzynarodowych konkursach muzycznych, koncertujący solista i kameralista. Występował m.in. w Stanach Zjednoczonych (Carnegie Hall), Kanadzie (Honens Festival), Singapurze (Star Performing Arts Centre) i w dwudziestu innych krajach Europy, Azji i obu Ameryk. W roku akademickim 2022/2023 przebywał na stypendium Fulbrighta w Nowym Jorku jako pierwszy akordeonista klasyczny w historii programu i uczelni New York University. Konsekwencją jego pionierskich działań w Stanach będą w najbliższych miesiącach m.in. premiery nowych utworów na akordeon kompozytorów amerykańskich, wydanie płyty z cyklem Piano Etudes Philipa Glassa w autorskim opracowaniu na akordeon w sygnowanej nazwiskiem kompozytora wytwórni Orange Mountain Music czy koncert z legendarnym Kronos Quartet w Carnegie Hall.

Spektrum jego zainteresowań i doświadczeń wykonawczych rozciąga się od dzieł barokowych do muzyki nowej. Współpraca z polskimi kompozytorami zaowocowała powstaniem wielu nowych utworów, takich jak unikatowy w skali światowej Koncert podwójny na skrzypce, akordeon i orkiestrę Marcina Błażewicza. W roku 2019 uzyskał od samego Maestro oficjalną zgodę na wykonywanie własnego opracowania Sonaty na skrzypce i fortepian (1953) Krzysztofa Pendereckiego, a w styczniu 2020 roku zaprezentował dzieło w obecności Twórcy w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Jego nagranie, w duecie ze skrzypaczką Karoliną Mikołajczyk, Sonaty G-dur K. 301 Wolfganga Amadeusza Mozarta w autorskim opracowaniu do dziś uzyskało ponad milion wyświetleń w Internecie.

www.mikolajczyk-jedynecki.pl

powrót do listy drukuj