Stefan Plewniak i Il Giardino d’Amore - miniatura

Stefan Plewniak i Il Giardino d’Amore

za frapujące i nowatorskie interpretacje muzyki barokowej podczas Festiwalu Actus Humanus i Sopot Classic

----------

Il Giardino d’Amore – nazwa pochodzi z języka włoskiego i dosłownie oznacza „ogród miłości”. Inspiracją do jej zapożyczenia była wspólna idea przyświecająca członkom zespołu, by regularnie spotykać się w przyjacielskim gronie i oddawać się wspólnemu muzykowaniu, dzieląc się przy tym pasją do muzyki, jak we wspomnianym ogrodzie.

Orkiestra Il Giardino d’Amore została założona w 2012 roku przez skrzypka Stefana Plewniaka podczas krakowskich Dni Bachowskich i obchodzi w tym roku 10-lecie swojej działalności. Stefan współpracował w tym czasie z orkiestrą Le Concert des Nations Jordiego Savalla w Barcelonie, co zainspirowało go do utworzenia własnego zespołu.

Rok 2022 obfitował w wiele koncertów, m.in. galę noworoczną podczas Gstaad New Year Music Festival w Szwajcarii. W lecie tego roku zespół odbył drugą już trasę koncertową z Jakubem Józefem Orlińskim, prezentując program „Eroe – dialogues”, m.in. w Galerie des Glaces w Wersalu, Paryżu, Lyonie, Froville, na Elbie oraz goszcząc ponownie na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Sopot Classic”. Z różnorodnym programem zespół występował także podczas Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego oraz jako rezydent Julian Cochran Foundation w Warszawie.

W 2021 roku zespół koncertował we Francji i w Polsce z Jakubem Józefem Orlińskim, m.in. na festiwalu Young Arts Festival w Krośnie, a później już w instrumentalnym gronie, ze Stefanem Plewniakiem jako solistą, na festiwalu „Actus Humanus”, wykonując brawurowo całe opus 11 koncertów Antonia Vivaldiego.

We współpracy z wytwórnią nagraniową przy Opera Royal w Wersalu, chór i orkiestra IGdA nagrały operę-balet Jeana-Marie Leclaira „Scylla et Glauchus”, zapraszając do współpracy znakomitych francuskich solistów, takich jak Mathias Vidal, Chiara Skerath, Florie Valliquette, Victor Sicard, a także wykonali „Vespero della Beata Vergine” Claudia Monteverdiego w ramach cyklu koncertów „Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej” w Tarnobrzegu.

W latach wcześniejszych zespół koncertował m.in. w Szwajcarii, we Włoszech, w Słowenii, we Francji, w Austrii, Hiszpanii, Norwegii, Polsce, na Malcie, w USA, Kanadzie i Chinach, prezentując się w najsłynniejszych salach koncertowych świata, tj. Carnegie Hall, Mozarteum w Salzburgu oraz Palau de la Música Catalana w Barcelonie.

Wytwórnia płytowa ËVOE Records, założona również przez Stefana Plewniaka, wydała do tej pory cztery nagrania zespołu, w tym: „Amor Sacro, Amor Profano” (2013), „Cantates & Petit Macarons” (2013), „The Heart of Europe – Corona Regni Poloniae 1500-1750” (2016) oraz „Handel – Enemies in Love” ze znakomitymi Jakubem Józefem Orlińskim i Natalią Kawałek (2018).

W styczniu 2023, we współpracy z Warner Classics, Il Giardino d’Amore planuje z Jakubem Józefem Orlińskim nagranie opery „Orfeo ed Euridice” Christopha Willibalda Glucka.

powrót do listy drukuj