Magdalena Zawartko - miniatura

Magdalena Zawartko

za łączenie klasyki, improwizacji, brzmień etnicznych i jazzu oraz nagranie płytowe Piotra Wojtasika „Voices”

----------

Magdalena Zawartko to jeden z najciekawszych i najpiękniejszych głosów młodego pokolenia polskiego jazzu.
Piotr Wojdat, „Jazz Forum” (sierpień 7-8/2021)

Magdalena Zawartko to artystka poszukująca nieprzetartych wcześniej ścieżek wokalnych. Łączy ze sobą klasykę, improwizację, etniczne brzmienia i jazz. Sonorystyczne podejście do muzyki pozwala odkrywać jej i słuchaczom nową jakość brzmienia, czego dowodem jest najnowsza płyta Piotra Wojtasika „Voices”, w której Zawartko wykonuje wszystkie partie solowe, czy płyta Zawartko/Piasecki „Wagabunda”, gdzie możemy usłyszeć niemal wszystkie możliwości wokalne artystki.

Magdalena Zawartko zbiera najlepsze recenzje swoich dokonań artystycznych. Choć trudno ją sklasyfikować w konkretnej stylistyce, to fuzja, którą nas zaskakuje, powoduje, że jest niewątpliwie jedną z najbardziej oryginalnych wokalistek na przestrzeni ostatnich lat.

Jest absolwentką Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, obecnie prowadzi tam klasę śpiewu jazzowego, zarządza Studium Musicalowym Capitol we Wrocławiu i Młodzieżową Akademią Musicalową.

Nieustannie koncertuje na terenie Polski i Europy. Niedawno wzięła udział w cyklu koncertów Polskiego Impresariatu Muzycznego „Z jazzem przez Polskę”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, docierającym z muzyką na najwyższym poziomie artystycznym do małych miejscowości.

Od lat współpracuje z mężem, Grzegorzem Piaseckim (płyty „Leć głosie” i „Wagabunda”), oraz z Piotrem Wojtasikiem, z którym nagrała trzy albumy i wystąpiła obok takich postaci, jak Billy Hart, Billy Harper, Steven McCreven.

Obecnie pracuje nad wydaniem swojego debiutanckiego, autorskiego albumu „Satiagraha”, który nagrała z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi – Michałem Tokajem, Michałem Barańskim, Michałem Miśkiewiczem i Marcinem Kaletką.

W grudniu 2021 roku Magdalena Zawartko została odznaczona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

powrót do listy drukuj