Nagroda Honorowa – Jadwiga Mackiewicz - miniatura

Nagroda Honorowa – Jadwiga Mackiewicz

za całokształt działalności artystycznej

----------

legendarna „Ciocia Jadzia” – pedagożka, niestrudzona popularyzatorka muzyki wśród dziecięcej publiczności, dla której przez wiele lat prowadziła liczne koncerty oraz audycje radiowe i telewizyjne.

Od dziecka zaradna i zdecydowana – już na szkolnej fotografii pozowała w pierwszym rzędzie. Grała na skrzypcach i fortepianie. Spełniała się nie tylko jako muzyk, ale i pedagog. Studenci zawsze cenili jej zaangażowanie, cierpliwość i wielką klasę.

Swoje powołanie odkrywała stopniowo – najpierw w Polskim Radiu jako autorka audycji dla młodych słuchaczy, potem w telewizji, gdzie realizowała programy z cyklu „Dźwięki i Czary”. Niezapomniana „Ciocia Jadzia” od 1960 roku, przez blisko 60 lat, prowadziła niedzielne koncerty dla dzieci w Filharmonii Narodowej. Przychodzenie na nie dla wielu melomanów stało się rodzinną tradycją. Uczyła nie tylko słuchania muzyki, ale też otwartości, radości z obcowania ze sztuką. Naukę łączyła z zabawą – jej opowieści i zagadki o instrumentach, utworach i kompozytorach przykuwały uwagę nawet najbardziej rozrabiających maluchów. Swoją wiedzę i pasję przekazała kilku pokoleniom słuchaczy, którzy – gdy dorośli – zaczęli przyprowadzać na koncerty własne dzieci, a nawet wnuki. Jej wychowankami są między innymi Janusz Olejniczak, Jakub Jakowicz czy Marcin Zdunik.

Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, w tym Orderu Uśmiechu, Złotego Mikrofonu i Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Udowadnia, że mody przychodzą i odchodzą, ale ta na Ciocię Jadzię – zostaje.

powrót drukuj