Znamy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022!  - miniatura

Znamy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022!

14 listopada 2021

Nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej jest przyznawana od 2011 w czterech kategoriach. Wyboru laureatów w kategoriach Osobowość roku, Wydarzenie roku i Nagroda honorowa podczas tajnego głosowania dokonało Kolegium Elektorów. Nagrodę w kategorii Odkrycie roku wybrała publiczność.

W tym roku daje się zauważyć, że jury konkursu dołożyło starań, by nagrodzić popularyzację sztuki. Indywidualni zwycięzcy Koryfeuszów ukazują to, co od starożytności było rolą Koryfeusza w greckim teatrze – przewodnicy chóru wiodą nas na same szczyty, prowadzą nas, nadają tempo i rytm. Pokazują, że muzyka jest w nas, że pragniemy jej słuchać, że ona nadaje naszemu życiu smak – mówi Lech Dzierżanowski, p.o. dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Honorowy Koryfeusz wręczony został Jadwidze Mackiewicz, na której koncertach wychowały się pokolenia warszawiaków. W roku Konkursu Wieniawskiego nagrodzona zostaje jego ambasadorka, nie zapominamy o ubiegłorocznym Konkursie Chopinowskim – Wydarzeniu Roku. Warto wczytać się w uzasadnienie werdyktu – nie chodzi tylko o sam konkurs, ale o formę, w jakiej organizatorzy komunikowali się z odbiorcami. Wreszcie cieszy sukces laureatki naszego programu dyrygent-rezydent w kategorii Odkrycia Roku.

Nagrodę honorową za całokształt działalności otrzymała Jadwiga Mackiewicz – legendarna Ciocia Jadzia – pedagożka, niestrudzona popularyzatorka muzyki wśród dziecięcej publiczności, dla której przez wiele lat prowadziła liczne koncerty oraz audycje radiowe i telewizyjne.

Osobowością roku została skrzypaczka Agata Szymczewska – za działalność edukacyjną i popularyzatorską, przybliżanie postaci Henryka Wieniawskiego w przystępny sposób (również jako Ambasadorka 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego).

Za Wydarzenie roku uznano XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – za szeroki dostęp do przesłuchań konkursowych poprzez różnorodne platformy cyfrowe. Nagrodę w tej kategorii odebrał Stanisław Leszczyński, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, organizatora Konkursu.

Nagroda w kategorii Odkrycie roku została przyznana na podstawie otwartego głosowania publiczności. W tym roku melomani zadecydowali o zwycięstwie dyrygentki Anny Sułkowskiej¬¬-Migoń, nominowanej za szereg sukcesów i nagród w ostatnim sezonie artystycznym, ze szczególnym uwzględnieniem pierwszej nagrody podczas Konkursu Dyrygenckiego La Maestra w Paryżu.

Nagrodzeni otrzymali statuetki autorstwa prof. Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundował Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Gali wręczenia nagród towarzyszył uroczysty koncert, którego program w całości poświęcony był muzyce romantycznej, z okazji trwającego Roku Polskiego Romantyzmu. Wystąpili: zespół Vołosi, Monika Wałach-Kaczmarzyk i Karolina Deyl, mistrzyni tradycji z Beskidu Śląskiego, laureatka tegorocznej edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” oraz jej uczennica. Leszek Możdżer oraz Atom String Quartet zaprezentowali jazzowe inspiracje twórczością romantyczną. W drugiej części koncertu wystąpił ukraiński pianista Ivan Shemchuk, laureat II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej oraz Sinfonia Varsovia pod batutą Łukasza Borowicza. Galę prowadziła Katarzyna Sanocka.

Organizatorzy: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura. Wydarzenie współfinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partner: Filharmonia Narodowa

Mecenasi: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Związek Artystów Wykonawców STOART

Patroni medialni: Polskie Radio S.A., Polskie Centrum Informacji Muzycznej Polmic.pl, Jazz Forum, JazzPress

powrót drukuj