Premiera spektaklu „Virtuoso” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu - miniatura

Premiera spektaklu „Virtuoso” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu

za przedstawienie w atrakcyjny dla szerokiej publiczności sposób fascynującego życiorysu Ignacego Jana Paderewskiego w formie polsko-amerykańskiej produkcji musicalowej

----------

Polsko-amerykańska produkcja musicalowa o Ignacym Janie Paderewskim, powstała z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza. Twórcy opowiadają historię o wspaniałym artyście, który wykorzystał swoją popularność, by pomóc swojej ojczyźnie odzyskać niepodległość. O tym, jak z lwa salonowego został jednym z najbardziej wpływowych polityków na świecie. Gdyby żył w latach 70., byłby gwiazdą pokroju Elvisa Presleya albo Beatlesów. Jego wpływ na masową wyobraźnię był tak wielki, że szał, który zapanował w Ameryce na jego punkcie, do dziś nazywany jest „Paddymanią”.

Libretto i muzykę napisał Matthew Hardy. Zapewniły mu one wygraną w kilkuetapowym konkursie organizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza. Współpracy artystycznej podjął się Brian Kite – dziekan Wydziału Teatru, Telewizji i Filmu na renomowanej uczelni University of California, Los Angeles, utytułowany reżyser musicalowy odnoszący sukcesy w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Mocna amerykańska reprezentacja jest znakomitym uzupełnieniem pozostałych realizatorów. Spektakl wyreżyserował Jerzy Jan Połoński, który z powodzeniem zrealizował na scenie Teatru Muzycznego takie musicale, jak: Footloose, Pippin oraz Madagaskar – musicalową przygodę.

W postać Ignacego Jana Paderewskiego wcielają się Janusz Kruciński oraz Marcin Januszkiewicz. W obsadzie znaleźli się również między innymi: Anna Lasota, Anna Federowicz i Oksana Hamerska (Helena Górska / Paderewska), Barbara Melzer i Dagmara Rybak (Helena Modrzejewska), Joanna Rybka i Katarzyna Tapek (Helena Bibesco), Radosław Elis i Jarosław Patycki (Władysław Górski / Józef Piłsudski).

Premiera spektaklu odbyła się 12 września 2020 roku w Poznaniu, a w dniach 13–15 sierpnia 2021 roku zespół Teatru Muzycznego w Poznaniu wystąpił w Teatrze Dramatycznym w ramach warszawskiej premiery musicalu.

powrót do listy drukuj