Polski Paryż. Kisielewski – Palester – Regamey - miniatura

Polski Paryż. Kisielewski – Palester – Regamey

za znakomite wykonanie przez Meccore String Quartet kwartetów smyczkowych Konstantego Regamey’a, Romana Palestra i Stefana Kisielewskiego, kompozytorów związanych z paryskim miesięcznikiem „Kultura”

----------

Konstanty Regamey, Roman Palester i Stefan Kisielewski to jedni z najważniejszych polskich paryskich emigrantów muzycznych XX wieku. Wszyscy trzej kompozytorzy swą postawą wyrażali głębokie umiłowanie wolności, kochali Paryż i Francję – spędzili tam sporo czasu przed wojną, pogłębiając muzyczną edukację – i dla wszystkich idea wolności, równości i braterstwa oznaczała jednocześnie głęboką niezgodę na sowiecką niewolę swej ojczyzny po 1945 roku. Ich wolny, niezależny głos słychać także w muzyce. Poświęcony im koncert znakomitego Meccore String Quartet, w którego programie znalazły się ich kwartety smyczkowe, został zarejestrowany w Auli Akademii Muzycznej w Krakowie i opublikowany na kanale YouTube Association Institut Littéraire Kultura – Musique.

W podparyskim Maisons-Laffitte, przy 91, avenue de Poissy, stoi okazała willa. Mieści się tam siedziba Instytutu Literackiego, jednej z najważniejszych instytucji polskiej emigracji okresu po II wojnie światowej. Najbardziej znana działalność Instytutu to miesięcznik „Kultura”, zwany w kraju „Kulturą” paryską, wydawany nieprzerwanie od 1947 do 2000 roku, którym kierował Jerzy Giedroyc. To właśnie w Instytucie miał odbyć się poświęcony polskim emigrantom koncert Meccore String Quartet, który jednak ze względu na obostrzenia pandemiczne miał miejsce w krakowskiej Floriance, gdzie został zarejestrowany. Projekt dał szerokiej publiczności szansę wysłuchania kwartetów smyczkowych Konstantego Regameya, Romana Palestra i Stefana Kisielewskiego.

Organizatorem wydarzenia Kisielewski – Palester – Regamey było Krakowskie Towarzystwo Przemysłowe. Koncert dofinansowano ze środków programu Kulturalne pomosty Instytutu Adama Mickiewicza. Partnerami wydarzenia byli: Kultura Paryska, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Meccore String Quartet

Założony w 2007 roku Meccore String Quartet uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. Zespół od wielu lat zachwyca melomanów, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, jak chociażby: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Beethoven-Haus w Bonn, Bozar w Brukseli, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu, Pollack Hall w Montrealu czy Frick Collection w Nowym Jorku. Kwartet z powodzeniem występuje w ramach czołowych festiwali europejskich, m.in.: Rheingau Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Budapest Spring Festival, Heidelberg Frühling Musikfestival, Kissinger Sommer Musikfestival, Festival Radio France Montpellier, Bregenzer Festspiele. Zespół miał również zaszczyt wystąpić jako pierwszy polski kwartet smyczkowy podczas obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w berlińskim Bundestagu.

W 2012 roku Meccore String Quartet zdobył 2. miejsce, nagrody za najlepsze wykonanie kwartetów klasycznych oraz obligatoryjnego utworu Bretta Deana podczas Wigmore Hall String Quartet Competition w Londynie. Rok wcześniej, poza tytułem finalisty, otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Gii Kanczeliego na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych Premio Paolo Borciani w Reggio Emilia. W roku 2010 kwartet został laureatem 1. nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weiden (2. i 3. nagrody nie przyznano) oraz 1. nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen. Za liczne wyróżnienia Meccore String Quartet otrzymał również nominację do nagrody Paszport Polityki w kategorii muzyka poważna, m.in. za „śmiałe łamanie konwenansów i stereotypów”.

Dzięki stypendium Irene Steels-Wilsing Stiftung ukazała się debiutancka płyta audio oraz drugi album, za który zespół został wyróżniony dwiema nominacjami do Nagrody Muzycznej Fryderyk 2016 i nagrodą Supersonic Award niemieckiego magazynu „Pizzicato”. Trzecia płyta kwartetu z dziełami Edvarda Griega otrzymała wiele prestiżowych wyróżnień oraz nominacje do Nagrody Muzycznej Fryderyk 2018 i Preis der Deutschen Schallplattenkritik. Najnowszy album zespołu z kwartetami smyczkowymi oraz sekstetem Souvenir de Florence Piotra Iljicza Czajkowskiego powstał przy współpracy z Isabel Charisius i Valentinem Erbenem, muzykami legendarnego Alban Berg Quartett.

Muzycy dokonali licznych nagrań radiowych i telewizyjnych, między innymi dla: Bayerischer Rundfunk, BBC Radio 3, Radio Clásica RTVE, Rai3, Radio Stephansdom, Radio Merkury, NDR Kultur, ZDF, Phoenix oraz WQXR. Realizacja kwartetu smyczkowego Frazna Schuberta Śmierć i dziewczyna dla TVP Kultura, została nominowana do nagrody Gwarancje Kultury 2011.

Meccore String Quartet kształcił się początkowo u muzyków kwartetu Camerata. Studiował również w klasie kameralistyki Artemis Quartett w Universität der Künste w Berlinie oraz Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli. Zespół miał także zaszczyt współpracować z Günterem Pichlerem (Alban Berg Quartet) w ramach studiów podyplomowych w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie. Ważnym wydarzeniem w życiu artystycznym zespołu był udział w kursie interpretacji muzyki Ludwiga van Beethovena, prowadzonym przez Alfreda Brendela w Beethoven-Haus Bonn.

Od 2010 roku Meccore String Quartet jest gospodarzem odbywającego się w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Quarto Mondi, w ramach którego prezentuje polskiej publiczności czołowych artystów światowej sceny kwartetowej.

Muzycy zespołu prowadzą również działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

powrót do listy drukuj