Łukasz Długosz - miniatura

Łukasz Długosz

za inspirowanie kompozytorów, promocję nowej muzyki polskiej oraz liczne prawykonania w sezonie artystycznym 2020/2021

----------

Przez grono międzynarodowych krytyków, między innymi luksemburski magazyn „Pizzicato”, uznany za jednego z najwybitniejszych flecistów na świecie. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą.

Ukończył studia w Hochschule für Musik und Theater w Monachium, studia mistrzowskie w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Jest laureatem wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu prestiżowych konkursach międzynarodowych, m.in. w Paryżu, Odense, Monachium i Viggiano.

Koncertuje jako solista i kameralista w kraju oraz za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Występował m.in. w Carnegie Hall, Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium, Poly Theatre w Pekinie, Xinghai Concert Hall w Guangzhou, Shanghai Concert Hall, Opera House w Katarze, Shin Kobe Oriental Hall, Sali Koncertowej im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Grał pod batutą takich gwiazd, jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Walerij Giergijew, Jesús López Cobos, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Jerzy Semkow, Jacek Kaspszyk, Gabriel Chmura, Agnieszka Duczmal czy Mirosław Jacek Błaszczyk. Wielokrotnie był zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora.

W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem fletowym Michaela Colina. Artysta dokonał ponadto wielu rejestracji archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju oraz za granicą. Jego liczne nagrania płytowe zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską oraz otrzymały szereg nagród fonograficznych, w tym nagrodę International Classical Music Award (ICMA).

Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe, takie jak BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Radio Swiss, Deutschland Radio Kultur, Program 2 Polskiego Radia, Radio France, RMF Classic.

Do tej pory powstały 132 utwory dedykowane jemu oraz Agacie Kielar-Długosz, jego żonie. Większość powstałych dzieł to utwory symfoniczne, które po prawykonaniu nadal są promowane i uwieczniane fonograficznie.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przyznał artyście w 2016 roku nagrodę Orfeusz za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich.

Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało artyście tegoroczną Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich za szczególne zasługi dla promocji muzyki polskiej i poszerzanie repertuaru współczesnych kompozycji fletowych, za stymulowanie twórczości kompozytorskiej w tym zakresie oraz promocję nowej muzyki polskiej na świecie.

Łukasz Długosz został także odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej. W 2020 roku otrzymał od Prezydenta RP tytuł profesora.

powrót do listy drukuj