Adam Strug - miniatura

Adam Strug

za popularyzatorską działalność radiową i telewizyjną w zakresie muzyki tradycyjnej oraz sukces filmu dokumentalnego „Agonia” (reż. Tomasz Knittel) na Międzynarodowym Festiwalu Złota Praga (Golden Prague)

----------

Śpiewak, instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej, filmowej, kurator i producent muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, popularyzator polskiej, a także obcej muzyki tradycyjnej, pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, praktykującego pieśni przekazywane w tradycji ustnej.

W latach 2017–2019 prowadził audycję Muzyczna podróż po Polsce w Programie 1, a od 2019 do 2021 był gospodarzem czwartkowych edycji magazynu Źródła w Programie 2 Polskiego Radia. Od 2020 roku prowadzi autorski program Owszem Mazowsze w TVP3 Warszawa.

W ciągu 35 lat pracy popularyzuje polską muzykę tradycyjną jako śpiewak, badacz i wykładowca. Jest depozytariuszem imponującego zbioru religijnych oraz świeckich pieśni przekazywanych od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej. Jest też reżyserem i scenarzystą około czterdziestu filmów dokumentalnych o tej tematyce, a także dziennikarzem radiowym oraz telewizyjnym (ok. 200 audycji).

Jest jednym z protoplastów powstałego przed trzydziestu laty środowiska miłośników muzyki ludowej w wydaniu in crudo. Od ponad 20 lat prowadzi spotkania śpiewacze poświęcone polskiemu śpiewowi tradycyjnemu, przez które przewinęły się już tysiące osób. Jego działalność zaowocowała powstaniem licznych grup śpiewaczych działających w wielu miastach Polski.

W minionym roku odbyła się premiera filmu dokumentalnego Agonia w reżyserii Tomasza Knittla. Autorem scenariusza oraz narratorem jest Adam Strug. Film opowiada o nieodwracalnych jego zdaniem zmianach kulturowych i zmierzchu polskiej muzyki tradycyjnej w jej naturalnym kontekście. Obraz święci triumfy wśród publiczności na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych.

powrót do listy drukuj