Adam Kruszewski - miniatura

Adam Kruszewski

za wybitną kreację tytułowego „Hioba” w prapremierze opery Krzesimira Dębskiego w Polskiej Operze Królewskiej

----------

Baryton. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1985 roku. Laureat Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w ‘s-Hertogenbosch (Holandia, 1987), Konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy (1988) oraz międzynarodowych konkursów wokalnych w Rio de Janeiro (Brazylia, 1989) i w Nantes (Francja, 1989).

Po studiach związał się z Warszawską Operą Kameralną, gdzie śpiewał główne partie barytonowe w operach Gaetana Donizettiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Gioacchina Rossiniego. W sezonie 1990/91 był solistą Wiener Kammeroper, śpiewając w operach Donizettiego i Mozarta. Występował z BBC Scottish Symphony Orchestra w Glasgow. Koncertował w State Theatre w Pretorii (RPA), współpracował z Operą Narodową w Pradze. W 1992 roku wystąpił w Zabrzu obok Placida Dominga.

Od 1993 roku współpracuje z Operą Narodową, gdzie kreował role: Figara w Cyruliku sewilskim i Don Alvara w Podróży do Reims Gioacchina Rossiniego, Rodriga w Don Carlosie, tytułowego Makbeta i Anckarströma w Balu maskowym Giuseppe Verdiego, Rambalda w La Rondine i Scarpię w Tosce Giacoma Pucciniego, Adama w Raju utraconym Krzysztofa Pendereckiego, Don Giovanniego w operze Mozarta oraz Mefistofelesa w Potępieniu Fausta Hectora Berlioza.

Ostatnio wystąpił w Madame Butterfly Pucciniego (Sharpless), Traviacie (Germont) oraz Aidzie (Amonasro) Verdiego, Strasznym dworze (Miecznik) i Verbum nobile (Marcin Pakuła) Stanisława Moniuszki, Królu Rogerze (partia tytułowa) Karola Szymanowskiego, jako Wędrowiec w Curlew River Benjamina Brittena, Kaznodzieja w Czarodziejskim flecie Mozarta, Lord Enrico Ashton w Łucji z Lammermooru Gaetana Donizettiego, Walenty w Fauście Charlesa Gounoda i Szczełkałow w Borysie Godunowie Modesta Musorgskiego.
Wziął także udział w Traviacie reżyserowanej przez Mariusza Trelińskiego i wykonywał solo wokalne w Beatus Vir Henryka Mikołaja Góreckiego w balecie I przejdą deszcze… w choreografii Krzysztofa Pastora.

W 2004 roku jego kreacja Jagona w Otellu Verdiego została wyróżniona Nagrodą im. Andrzeja Hiolskiego. W 2007 roku nagrał dla Polskiego Radia partię tytułowego Falstaffa Verdiego pod batutą Łukasza Borowicza.

W roku 2008 wystąpił jako Król Roger w operze Szymanowskiego w Annandale-on-Hudson podczas Bard Summer Festival w Stanach Zjednoczonych.

W październiku i listopadzie 2011 roku występował w Operze w Wexford (Irlandia), gdzie wykonywał partię Miecznika w Marii Romana Statkowskiego.

Aktualnie bierze udział w spektaklach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, takich jak nowa inscenizacja Strasznego dworu Moniuszki w partii Miecznika czy Wilhelm Tell Rossiniego w roli Leutholda.

Oprócz partii operowych ma w swoim repertuarze również pieśni, m.in. Gustava Mahlera, Maurice’a Ravela, Mieczysława Karłowicza, Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Henryka Mikołaja Góreckiego. Występuje zarówno na scenach oper, jak i filharmonii.

powrót do listy drukuj