Adam Kośmieja - miniatura

Adam Kośmieja

za nagrania płytowe muzyki współczesnych polskich kompozytorów: Kazimierza Serockiego, Tadeusza Wieleckiego i Elżbiety Sikory

----------

Jeden z najbardziej wyrazistych polskich pianistów młodego pokolenia. Jest artystą nieustannie poszukującym, którego repertuar i doświadczenia koncertowe obejmują utwory zarówno klasyczne, jak i awangardowe oraz multimedialne. Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą, która zaprowadziła go do sal koncertowych Ameryki Północnej, Europy i Azji, m.in.: Weill Recital Hall w Carnegie Hall i Yamaha Concert Artist's Hall w Nowym Jorku.

W Polsce współpracował niemal ze wszystkimi czołowymi orkiestrami. Występował pod batutą m.in. Jacka Kaspszyka, Eiji Oue, Muhai Tanga, Alexandra Liebreicha, José Marii Florência, Wojciecha Michniewskiego, Szymona Bywalca, Jakuba Chrenowicza.
Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in.: Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, Beijing Modern Music Festival, Shenzhen International Music Festival Belt & Road w Chinach, Międzynarodowym Sympozjum Muzyki Elektroakustycznej w Toronto, Musica Electronica Nova we Wrocławiu, Międzynarodowym Festiwalu Craiova Muzicală w Rumunii, International Piano Festivals w Hiszpanii.

Grę na fortepianie rozpoczął jako sześciolatek i przez 13 lat zgłębiał jej tajniki w klasie prof. Ludmily Kasjanienko. Jest absolwentem nowojorskiej Manhattan School of Music w klasie Solomona Mikowsky'ego (2011), w latach 2007–2011 wyróżniony stypendium im. Harolda i Helen Schonbergów (pamięci wybitnego krytyka muzycznego „New York Times'a”).
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof. Jerzego Sulikowskiego i prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Obecnie, ze stopniem naukowym doktora, wykłada na tej uczelni.

W 2016 Adam Kośmieja wydał debiutancką płytę z kompletem dzieł Kazimierza Serockiego na fortepian solo (DUX), która spotkała się z uznaniem w kraju i zagranicą. W roku 2017 wystąpił na płycie Contemporary Jewish Music Stefana Węgłowskiego (KAIROS).
W 2019, w ramach projektu 100 na 100. Muzyczne dekady wolności (PWM) nagrał koncert fortepianowy Elżbiety Sikory (Sinfonia Varsovia, Bassem Akiki) oraz trio Tadeusza Wieleckiego (Andrzej Bauer, Julian Paprocki).
Ostatnio ukazała się też płyta Tribute to Gulda, poświęcona legendarnemu Friedrichowi Guldzie, która łączy świat muzyki klasycznej i jazzowej poprzez autorskie kompozycje Guldy z elementami improwizacji oraz Sonatę c-moll op. 111, nr 32 Ludwiga van Beethovena.

Adam Kośmieja jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

powrót do listy drukuj