Znamy nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021 - miniatura

Znamy nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021

11 października 2021

14 listopada 2021 na antenie TVP Kultura poznamy laureatów jedenastej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Laureaci wybrani przez środowisko muzyczne odbiorą statuetki w kategoriach: Osobowość roku, Wydarzenie roku, Nagroda honorowa oraz Odkrycie roku. Do 18 października trwa głosowanie, które wyłoni laureatów tegorocznej edycji.

Rada Programowa Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca podczas posiedzenia 8 października wytypowała nominowanych we wszystkich kategoriach spośród nadesłanych 196 kandydatur.

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2021 w kategorii Osobowość roku rywalizować będą:

 • Łukasz Długosz – za inspirowanie kompozytorów, promocję nowej muzyki polskiej oraz liczne prawykonania w sezonie artystycznym 2020/2021.
 • Adam Kruszewski – za wybitną kreację tytułowego „Hioba” w prapremierze opery Krzesimira Dębskiego w Polskiej Operze Królewskiej.
 • Aleksander Nowak – za szereg prawykonań w sezonie artystycznym 2020/2021, ze szczególnym uwzględnieniem prawykonania utworu „lo firgai. Maska” przez Klangforum Wien i Agatę Zubel w Wiedniu.
 • Martyna Pastuszka – za nową jakość na polskiej scenie muzyki dawnej oraz utrzymywanie światowego poziomu artystycznego {oh!} Orkiestry Historycznej.
 • Adam Strug – za popularyzatorską działalność radiową i telewizyjną w zakresie muzyki tradycyjnej oraz sukces filmu dokumentalnego „Agonia” (reż. Tomasz Knittel) na Międzynarodowym Festiwalu Złota Praga (Golden Prague).

Wydarzeniem roku zostanie jedno z pięciu nominowanych:

 • Festiwal Sacrum Profanum – za kreowanie nowego obrazu dźwiękowej sztuki mediów z nietypowym wykorzystaniem najnowszej technologii oraz atrakcyjną formułę prezentacji koncertów muzyki współczesnej w internecie.
 • Polski Paryż. Kisielewski – Palester – Regamey – za znakomite wykonanie przez Meccore String Quartet kwartetów smyczkowych Konstantego Regamey’a, Romana Palestra i Stefana Kisielewskiego, kompozytorów związanych z paryskim miesięcznikiem „Kultura”.
 • Premiera spektaklu „Virtuoso” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu – za przedstawienie w atrakcyjny dla szerokiej publiczności sposób fascynującego życiorysu Ignacego Jana Paderewskiego w formie polsko-amerykańskiej produkcji musicalowej.
 • Premiera spektaklu „Don Carlos” w Teatrze Wielkim w Łodzi – za muzyczną stronę inscenizowanej wersji koncertowej opery Giuseppe Verdiego pod dyrekcją Vladimira Kiradjieva w wyjątkowej obsadzie solistów.
 • Wydanie książki Danuty Gwizdalanki „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” – za intrygującą i wnikliwą monografię Karola Szymanowskiego, poddającą analizie osobowość kompozytora, za wzbudzenie zainteresowania nie tylko portretem wybitnego artysty, ale i człowieka.

Odkryciem roku mają szansę zostać:

 • Michał Balas – za zdobycie Grand Prix i tytułu „Indywidualność wiolonczelowa 2021” na I Konkursie Wiolonczelowym im. Dominika Połońskiego w Łodzi.
 • Maniucha Bikont – za występy w ostatnim sezonie artystycznym, które należały do niezwykłych, zaskakujących i całkowicie nowatorskich.
 • Kinga Głyk – za wirtuozerię gry na gitarze basowej, osiągnięcie sukcesu na europejskich scenach i kontynuowanie tradycji wybitnych jazzowych basistek.
 • Adam Kośmieja – za nagrania płytowe muzyki współczesnych polskich kompozytorów: Kazimierza Serockiego, Tadeusza Wieleckiego i Elżbiety Sikory.
 • Krystian Ochman – za zachwycenie publiczności telewizyjnej śpiewem operowym, a tym samym promowanie muzyki poważnej wśród osób, które nie mają okazji spotykać się z nią na co dzień.

Ze względu na charakter Nagrody honorowej nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas gali wręczenia nagród, ale kandydatury zostaną poddane głosowaniu Kolegium Elektorów, którego członkami są przedstawiciele krajowych organizacji i instytucji muzycznych, przedstawiciele mediów oraz wszyscy dotychczasowi laureaci wyróżnienia.

Do 18 października na stronie www.koryfeusz.org.pl odbędzie się głosowanie publiczności na laureata w kategorii Odkrycie roku. Równolegle trwa również tajne głosowanie Kolegium Elektorów, które wyłoni laureatów w pozostałych trzech kategoriach.

Wyniki głosowania poznamy 14 listopada na antenie TVP Kultura. Laureaci otrzymają statuetki Koryfeusza autorstwa prof. Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART. Organizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura. Patroni medialni: Rzeczpospolita, TVP Kultura, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Presto, Jazz Forum, JazzPress.

Sylwetki nominowanych osób oraz opisy wydarzeń dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl.

powrót drukuj