Adam Bałdych - miniatura

Adam Bałdych

– za kreatywność na polu jazzu i wykonawstwa muzyki współczesnej, za twórcze łączenie obu tych dziedzin oraz za wielką wyrazistość muzycznych interpretacji.

----------

Adam Bałdych ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Henryka Gembalskiego. Był stypendystą Berklee College of Music w Bostonie. Od 2012 roku związany jest z prestiżową oficyną wydawniczą ACT Music z siedzibą w Monachium.

Nazywany „cudownym dzieckiem skrzypiec” karierę rozpoczął w wieku 14 lat. Szybko został okrzyknięty innowatorem łączącym dokonania muzyki poważnej i współczesnego języka skrzypcowego z talentem improwizatorskim. W krótkim czasie stworzył własny styl, który stał się inspiracją dla nowej generacji improwizujących skrzypków.

Swoją muzykę prezentował na najważniejszych festiwalach jazzowych, w prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Polsce, Niemczech, Korei Południowej, Chinach, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii, Islandii, Portugalii, Azerbejdżanie, Holandii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Włoszech, Hiszpanii i Indonezji. Koncertuje i nagrywa z wybitnymi artystami, takimi jak Yaron Herman, Agata Zubel, Cezary Duchnowski, Helge Lien, Aaron Parks, Lars Danielsson, Nils Landgren, Iiro Rantala, Marius Neset, Jacob Karlzon, Joachim Kuhn i Billy Cobham. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym Grand Prix i nagrodę indywidualną festiwalu „Jazz nad Odrą” (2006), ECHO Jazz – nagrodę niemieckiego przemysłu muzycznego (2013), Złoty Krzyż Zasługi (2016) oraz odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2016). W 2020 roku wraz z Adam Bałdych Quartet znalazł się w finale prestiżowej nagrody BMW Welt Jazz, której rozstrzygnięcie zaplanowane jest na styczeń 2021.

Adam Bałdych coraz częściej zwraca się w stronę klasycznej twórczości kompozytorskiej, pisząc na zamówienie renomowanych orkiestr. W 2015 roku na zamówienie Baltic Neopolis Orchestra ze Szczecina skomponował „Mozaikę–Impresje”, a w 2016 roku dla Orkiestry Muzyki Nowej napisał utwór „Antiphona” do tekstów znalezionych w grotach Qumran. W 2019 roku na zamówienie AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy skomponował „Early Birds Symphony” na festiwal AUKSODRONE, a kolejne zamówienia dla tejże orkiestry są w trakcie przygotowania. Na 2021 rok w Stuttgarcie zaplanowana jest także premiera nowego utworu Adama Bałdycha, przygotowywanej na zamówienie Stuttgarter Kamerorchester.

Brał udział w wielu nagraniach płytowych. Najnowszy album „Clouds” z 2020 roku, to jego szóste autorskie wydanie, zrealizowane przez ACT Music. Na płycie tej artysta współtworzy muzykę z wybitnym francuskim wiolonczelistą Vincentem Courtois oraz holenderskim pianistą Rogierem Teldermanem.

powrót do listy drukuj