Polish Violin Duo – Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak - miniatura

Polish Violin Duo – Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak

za niekonwencjonalność w klasycznej formie duetu

----------

Zespół Polish Violin Duo, który powstał w 2014 roku pod okiem dr hab. Kariny Gidaszewskiej w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza, tworzą skrzypkowie Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak. Marta jest obecnie studentką Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Bartosza Bryły i dr hab. Kariny Gidaszewskiej, Robert natomiast studiuje w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie skrzypiec dr hab. Kariny Gidaszewskiej. Oboje muzycy od lat biorą udział w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych oraz kameralnych, niejednokrotnie zdobywając czołowe lokaty. Na swoim koncie mają ponad 180 nagród, m.in. na konkursach w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Serbii, Danii, Grecji, Szwecji, Anglii, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Bośni i Hercegowinie, Niemczech i Polsce.

Niezwykle często koncertują w duecie, czego efektami były występy m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego czy w Pekinie podczas uroczystej, międzynarodowej gali otwarcia nowego połączenia lotniczego z Warszawy do Pekinu. Występowali również z towarzyszeniem orkiestr, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży oraz Orkiestrą „Poznańskie Smyczki”.

Do najważniejszych osiągnięć duetu należą: I nagroda i 6 nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019) oraz I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Artura Rubinsteina w Niemczech (2019).

Ponadto są zwycięzcami Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Concert Tours to China” w Danii (2020), zdobywcami I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „OPUS 2020” w Krakowie, I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „The Muse” w Grecji (2020), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie „ISCART” w Szwajcarii (2020), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Serbii (2015), Grand Prix na Turnieju Kameralnym w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy (2015), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Łodzi (2015), I nagrody na Turnieju Kameralnym w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy (2014).

Artyści mają w swoim repertuarze zarówno utwory z epoki baroku, klasycyzmu, romantyzmu, jak i XX wieku. Są laureatami projektu Scena dla Muzyki Polskiej organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Gościli w programach radiowych i telewizyjnych – m.in. „Scenie klasycznej” TVP Kultura oraz audycji w radiu Merkury Klasyka. Swoją pierwszą płytę, która ukaże się jeszcze w 2020 roku, nagrali we współpracy z firmą fonograficzną DUX, dokonując prawykonania duetów Joachima Kaczkowskiego na dwoje skrzypiec.

powrót do listy drukuj