wydarzenie roku — Premiera opery „Drach” Aleksandra Nowaka podczas Festiwalu AUKSODRONE - miniatura

wydarzenie roku — Premiera opery „Drach” Aleksandra Nowaka podczas Festiwalu AUKSODRONE

– za podkreślenie wymiarów lokalnych w oddziaływaniu uniwersalnym, za siłę przekazu muzycznego i kulturowego

----------

Dzieło Drach. Dramma per musica Aleksandra Nowaka do libretta Szczepana Twardocha powstało z inicjatywy Filipa Berkowicza, kuratora festiwalu Auksodrone. Premiera odbyła się 25 września 2019 roku w Tychach.

Utwór wokalno-instrumentalny stanowi adaptację jednej z najgłośniejszych polskich powieści ostatniej dekady. W libretcie pisarz radykalnym cięciem wydobył z treści esencję, ograniczając do minimum fabułę i skupiając się na emocjach kilkorga ludzkich i zwierzęcych bohaterów, występujących w wybranych, powiązanych tajemniczą nicią scenach, opatrzonych komentarzem tytułowego wszechwiedzącego, przedwiecznego ducha śląskiej ziemi.
Kompozytor stworzył muzyczną narrację zawartą w precyzyjnej, trzyczęściowej, kolistej formie dramatycznej. Nasycony emocjami śpiew trojga solistów wraz z surową, nawiązującą do pierwszych muzycznych dramatów instrumentacją, ograniczoną do klawesynu i instrumentów smyczkowych oraz wykorzystanym po raz pierwszy w operowym kontekście językiem śląskim składają się na przejmującą, zapadającą w pamięć całość.

W role postaci kobiecych wcieliła się sopranistka Joanna Freszel, partie postaci męskich wykonał baryton Sebastian Szumski, zaś kontratenor Jan Jakub Monowid wystąpił jako tytułowy Drach. Solistom na klawesynie towarzyszył Marcin Świątkiewicz wraz z AUKSO – Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

powrót drukuj