Martyna Pastuszka - miniatura

Martyna Pastuszka

– skrzypaczka, koncertmistrzyni i dyrektor artystyczna {oh!} Orkiestry Historycznej, za kompetencje artystyczne, które w połączeniu z jasną wizją kreowania ścieżki artystycznej zespołu, pozwoliły wypracować {oh!} pozycję czołowej polskiej orkiestry grającej na instrumentach z epoki

----------

W 2004 roku ukończyła katowicką Akademię Muzyczną w klasie skrzypiec, a w roku 2017 obroniła doktorat i jest wykładowcą macierzystej uczelni. W latach 2015-2017 prowadziła klasę skrzypiec barokowych w Janáčkova akademie múzických umění w Brnie.

Wczesne zainteresowanie artystki historycznymi praktykami wykonawczymi zaowocowało trwającą ponad piętnaście lat współpracą z wiodącym polskim zespołem Arte dei Suonatori.

W tym samym czasie, jako koncertmistrz współpracowała z Le Parlement de Musique (Strasburg) i Capellą Cracoviensis.

Od ponad dekady Martyna Pastuszka związana jest także z zespołami, w których realizuje się jako muzyk-kameralista, solistka lub gościnny koncertmistrz: Le Concert de la Loge (Paryż), Collegium Vocale Gent, Hofkapelle München, Collegium Marianum (Praga), Collegium 1704 (Praga), Le Cercle de l’Harmonie (Paryż).

W roku 2012 wraz z Arturem Malke (manager) założyła {oh!} Orkiestrę Historyczną. To o tej formacji i o działalności samej Martyny Pastuszki krytycy piszą jako o „największym naszym odkryciu ostatnich lat!!!” (Adam Rozlach, Polskie Radio).

powrót do listy drukuj