Łukasz Długosz - miniatura

Łukasz Długosz

– flecista, za przyczynienie się do ogromnego rozwoju polskiej literatury fletowej, łączenie najwyższego poziomu sztuki wykonawczej z niezwykłą aktywnością nakierowaną na promocję muzyki polskiej zarówno XX, jak i XXI wieku oraz inspirowanie twórcze polskich kompozytorów

----------

Absolwent studiów w Hochschule für Musik und Theater w Monachium, studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Jest laureatem wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu prestiżowych konkursach międzynarodowych, m.in. w Paryżu, Odense, Monachium i Viggiano.

Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Występował m.in. w Carnegie Hall, Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium. Grał pod batutą takich gwiazd, jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons czy Jerzy Maksymiuk. Wielokrotnie był zapraszany do wykonania Koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora.

W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z Koncertem fletowym Michaela Colina. Artysta dokonał ponadto wielu rejestracji archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Jego liczne nagrania płytowe zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską oraz otrzymały szereg nagród fonograficznych, w tym nagrodę International Classical Music Award (ICMA). Na koncie ma 32 albumy płytowe dla prestiżowych wytwórni, m.in. Naxos, Sony, EMI, CPO, Fleur de Son Classic, DUX, CD Accord.

Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe, takie jak: BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Radio Swiss, Deutschland Radio Kultur, Program 2 Polskiego Radia, Radio France, RMF Classic.

Jest jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Reprezentuje Polskę na licznych międzynarodowych konwencjach fletowych.

Łukasz Długosz był dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki oraz nagrody „Fryderyk”, „Gwarancje Kultury” TVP Kultura oraz Koryfeusza Muzyki Polskiej. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał szereg prestiżowych nagród i stypendiów, m. in. Gasteig Musikpreis, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis i Deutsche Stiftung Musikleben. Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich. Łukasz Długosz został także odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej.

Jest propagatorem i promotorem muzyki współczesnej. Na swoim koncie ma 96 prawykonań kompozycji twórców polskich i zagranicznych, m.in.: Michaela Colina, Enjotta Schneidera, Kaiji Saariaho, Krzysztofa Pendereckiego, Daia Bo, Pawła Mykietyna, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Piotra Mossa .
Artysta jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

powrót do listy drukuj