Aga Zaryan - miniatura

Aga Zaryan

– wokalistka jazzowa, za przybliżenie współczesnej publiczności tego, co najlepsze w jazzie, kontynuowanie tradycji wybitnych wokalistek jazzowych oraz nagranie dwóch płyt „High & Low” oraz „What Xmas Means To Me”, którymi udowodniła, że projekty artystyczne można realizować wbrew obowiązującym modom oraz przemijającym trendom

----------

Aga Zaryan jest polską wokalistką jazzową, której reputacja sięga od Tokio do Nowego Jorku. Jest jedyną polską artystką, której płyty ukazały się nakładem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Manhattanu. Nagrywa również dla takich wytwórni, jak Parlophone oraz Warner Music. Adze Zaryan udało się połączyć ambitne cele artystyczne z umiejętnością dotarcia do szerokiej publiczności, co zaowocowało nagraniem dziesięciu albumów.

Ostatnie lata to dla wokalistki pasmo kolejnych sukcesów na polskich i zagranicznych scenach. Wokalistce udało się zaprosić do współpracy Jacoba Colliera, wybitnego multiinstrumentalistę młodego pokolenia, który wystąpił z nią na serii koncertów w Polsce.

W roku 2018 Aga Zaryan nagrała dwie płyty. Na albumie What Xmas Means To Me, który już teraz nazywany jest „jazzową klasyką XXI wieku”, można usłyszeć jej duety z wybitnym wokalistą Freddym Cole’em. Z kolei autorski album High & Low jest określany jako stylistycznie różnorodny, dojrzały emocjonalnie, oraz świadomy społecznie. To płyta, która redefiniuje granice muzyki jazzowej na wielu poziomach. Z duchem czasu, odważnie i bez podziałów. Muzyka, która została skomponowana do tekstów napisanych przez Zaryan zaskakuje nowym brzmieniem, swobodnie czerpie z bogatych tradycji R’n’B, funku, bossa novy i jazzu.

Artystka jest dwukrotną laureatką nagrody „Fryderyk” w kategorii Poezja śpiewana. W jej repertuarze pojawiły się interpretacje wierszy: Czesława Miłosza, Anny Świrszczyńskiej, Krystyny Krahelskiej czy Agnieszki Osieckiej. W latach 2007-2018 dziewięć razy zdobyła pierwsze miejsca w rankingu Jazz Top czytelników magazynu „Jazz Forum”.

Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi oraz możliwości współpracy z najznamienitszymi muzykami z Europy oraz Stanów Zjednoczonych.

Artystka jest również aktywną działaczką społeczną, m.in. ambasadorką Polskiej Akcji Humanitarnej, sojuszniczką KPH. Za swoją działalność została wyróżniona nagrodą Gwiazda Dobroczynności 2017.

Jej dyskografia obejmuje albumy: My Lullaby (2002/2007, Złota Płyta), Picking Up the Pieces (2006, poczwórna Platynowa Płyta), Umiera piękno (2007, podwójna Platynowa Płyta, „Fryderyk”), Live at Palladium (2008, poczwórna Platynowa Płyta), Looking Walking Being (2010, podwójna Platynowa Płyta), A Book of Luminous Things (2011, Platynowa Płyta), Księga olśnień (2011, Złota Płyta, „Fryderyk”), Remembering Nina & Abbey (2013, Platynowa Płyta), High & Low (2018), What Xmas Means To Me (2018).

powrót do listy drukuj