osobowość roku — Jakub Józef Orliński

– kontratenor, za nieprzeciętny talent, osobowość i wyrazistość artystyczną, doskonałe łączenie pięknej barwy głosu z nienaganną techniką wokalną i wyczuciem stylu, a także za swobodne poruszanie się między różnymi gatunkami muzycznymi, od muzyki sakralnej po hip-hop

----------

Polski kontratenor Jakub Józef Orliński jest zwycięzcą Grand Finals Metropolitan Opera National Council Auditions (2016) oraz laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Marcelli Sembrich-Kochańskiej (2015). Cieszy się rosnącą reputacją śpiewaka zarówno o urzekająco pięknym głosie, jak i posiadającego niezwykłe umiejętności sceniczne.

W sezonie 2017-2018 kreował takie role, jak Unulfa w Rodelindzie Georga Friedricha Händla czy Orimena w operze Erismena Francesca Cavallego. Dużą część sezonu występował w Europie z zespołem Il Pomo d'Oro, dając koncerty z programem ze swojej pierwszej solowej płyty Anima Sacra. Koncertował również z pianistą Michałem Bielem z solowymi recitalami w USA i Europie: w Barcelonie, Harrisburgu, Katowicach, Warszawie czy Lacoste we Francji.

W sezonie 2016-2017 występował w Mesjaszu Händla z towarzyszeniem Musica Sacra oraz Oratorio Society of New York w Carnegie Hall oraz w Houston z Houston Symphony. Podczas Händel-Festspiele Karlsruhe zaśpiewał w Nisi Dominus Antonia Vivaldiego oraz fragmenty z Dixit Dominus Händla. Zadebiutował podczas Festival d’Aix-en-Provence w operze Erismena Cavallego oraz w Operze we Frankfurcie w Rinaldzie Händla.

W Polsce wykonał partię Kupidyna w Venus i Adonisie Johna Blowa oraz Narcisa w Agrippinie Händla, w Niemczech kreował role Ruggiera w Alcinie Händla w Aachen i Cottbus. Wykonywał pieśni Henry’ego Purcella z baletem w Operze w Lipsku oraz partię Philippusa w Der Misslungene Brautwechsel oder Richardus Georga Philippa Telemanna w Gießen.

Jakub Józef Orliński jest laureatem szeregu konkursów wokalnych, m.in. Oratorio Society of New York’s Lyndon Woodside Oratorio-Solo Competition 2016 (I nagroda), Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki 2016 (II nagroda), Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Muzyki Dawnej (Specjalne Wyróżnienie i Nagroda Specjalna), Konkursu Wokalnego im. Rudolfa Petráka na Słowacji (I nagroda), Debut Competition w Igersheim w Niemczech (III nagroda), zdobył Specjalne Wyróżnienie podczas VIII Konkursu „Złote Głosy Mazowsza” oraz Le Grand Prix de l’Opera w Bukareszcie (III nagroda).

Pod kierunkiem Anny Radziejewskiej ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie z tytułem magistra. Uczestniczył w prestiżowym programie dla młodych artystów – Akademii Operowej Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, gdzie studiował pod okiem Eytana Pessena i Matthiasa Rexrotha. W nowojorskim Juilliard School zdobył Graduate Diploma pod kierunkiem Edith Wiens.

W wolnym czasie zajmuje się tańcem – breakingiem. Może się poszczycić nagrodami w wielu konkursach tanecznych: Red Bull BC One Poland Cypher (IV nagroda), Stylish Strike – Top Rock Contest (II nagroda) oraz The Style Control (II nagroda). Występował w reklamach firmy CROPP oraz jako tancerz, model i akrobata w kampaniach reklamowych takich firm, jak Levi’s, Nike, Turbokolor, Samsung, Mercedes-Benz, MAC Cosmetics, Danon i Algida.

Artysta podpisał kontrakt na wyłączność z uznaną w świecie muzyki wytwórnią Warner Classics & Erato, a jego pierwsza solowa płyta Anima Sacra cieszy się wielkim powodzeniem, czego dowodem jest nagroda „O!lśnienia” (2018) w kategorii Muzyka klasyczna i jazz, jak również bardzo prestiżowa nagroda „Opus Klassik” (2019) w kategorii Solowy album wokalny.

powrót drukuj