Maciej Frąckiewicz - miniatura

Maciej Frąckiewicz

– akordeonista, za bogaty sezon artystyczny 2017/2018, w tym liczne prawykonania utworów polskich kompozytorów współczesnych oraz zwycięstwo w konkursie i zdobycie nagrody publiczności na Deutscher Musikwettbewerb w Bonn

----------

Maciej Frąckiewicz jest zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych na świecie – XX Międzynarodowego Konkursu „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012). W 2013 roku otrzymał Paszport Polityki „za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki współczesnej, i nie tylko. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania”. Jest ponadto laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów akordeonowych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Włoszech i Hiszpanii, m. in. II nagrody na XLII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy, 2008), Nagrody Głównej na VIII Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach (2009), I nagrody i dwu nagród pozaregulaminowych na III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2009), I nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Carlo Civardi” w Val Tidone (Włochy, 2010), I nagrody na III Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach- Dziedzicach (2010), nagrody specjalnej na XIV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2010), Nagrody Głównej na Międzynarodowym Konkursie Multiinstrumentalnym GWK w Münster (Niemcy, 2015), Folkwang Preis w Essen (Niemcy, 2017) oraz Nagrody Głównej i nagrody publiczności na Deutscher Musikwettbewerb w Bonn (Niemcy, 2018). W 2008 roku był jednym z 7 finalistów Krajowych Eliminacji do Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków, a w roku 2010 reprezentował Polskie Radio na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców organizowanym przez Europejską Unię Radiową (EBU) – „New Talent”.

Studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Klaudiusza Barana, w Hochschule für Musik w Detmold u prof. Grzegorza Stopy, w Escola Superior de Música de Catalunya u Inaki’ego Alberdi’ego, Folkwang Universität der Künste w Essen w klasie prof. Mie Miki. Uczestniczył także w kursach mistrzowskich u Paolo Pandolfo i Krystiana Bezuidenhouta, pracował również pod kierunkiem Teodora Anzellotti’ego w Musik und Kunst Privatuniversität w Wiedniu, Stefana Hussonga i Geira Draugsvolla w Landesakademie Ottweiler oraz Juliusa Bergera w Mozarteum w Salzburgu. W 2012 roku został laureatem nagrody DAAD dla najlepszego zagranicznego studenta Hochschule für Musik w Detmold.

Otrzymał szereg stypendiów, w tym prestiżowe stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska” na nagranie płyty z polską muzyką współczesną (w duecie z wiolonczelistką Magdaleną Bojanowicz). Płyta wydana przez wytwórnię Sarton była nominowana do Nagrody Muzycznej „Fryderyka” w dwóch kategoriach: Album Roku – Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. W 2014 roku ukazała się jego debiutancka płyta solowa (DUX), zawierająca utwory Bacha, Gubaiduliny, Francka, Tuchowskiego oraz premierowe nagranie Sinfonietty na akordeon Krzysztofa Pendereckiego – album został nominowany do „Fryderyka” w kategorii Recital Solowy.

W czerwcu 2012 roku wystąpił jako pierwszy akordeonista w historii w roli solisty z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej podczas koncertu dyplomantów UMFC. Występował również z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych (m. in. NOSPR) pod batutą Łukasza Borowicza, José Marii Florêncio, Jacka Kaspszyka, Michała Klauzy, Marka Mosia, Renato Rivolty, Rubena Silvy, Lukasa Visa czy Young Chil Lee. Regularnie zapraszany jest do udziału w festiwalach w Polsce i za granicą. Koncertował m.in. na „Warszawskiej Jesieni”, Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, „La Folle Journée”, „Neue Horizonten” w Hanowerze, „Dwa dni i dwie noce nowej muzyki” w Odessie, „Kontrastach” we Lwowie, podczas Farinelli Festival w Andrii, „Musique au Léman” w Thonon Les Bains, Latvian New Music Days w Rydze, Folefest w Lizbonie. Ostatnio występował także z recitalami podczas Daegu Contemporary Music Festiwal, „Moskiewskiej Jesieni”, Niedersächsiche Musiktage czy Cleveland Classics. Oprócz regularnych występów w Europie, odbywa międzynarodowe tournée po Azji i Stanach Zjednoczonych, również w projektach kameralnych z gitarzystą Łukaszem Kuropaczewskim.

Ważną częścią jego działalności artystycznej jest ścisła współpraca z kompozytorami, m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Zygmuntem Krauze, Dariuszem Przybylskim, Wojciechem Blecharzem, Jagodą Szmytką, Piotrem Tabakiernikiem. Dokonał prawykonań ponad 80 utworów, z czego większość jemu została dedykowana. W listopadzie 2016 roku nagrał oraz wykonał po raz pierwszy w Polsce Under the Sign of Scorpio Sofii Gubaiduliny, a w styczniu 2018 odbyło się z jego udziałem w roli solisty prawykonanie Koncertu akordeonowego Krzysztofa Pendereckiego.
Od października 2018 roku będzie prowadził klasę akordeonu w Hochschule für Musik w Detmold.

Maciej Frąckiewicz gra na instrumencie Pigini Nova, uważanym za najbardziej ekskluzywny na świecie.

powrót do listy drukuj