Janusz Wawrowski - miniatura

Janusz Wawrowski

– skrzypek, za pozyskanie dla Polski pierwszych w powojennej historii skrzypiec Stradivariusa z 1685 roku oraz osiągnięcia artystyczne sezonu 2017/2018

----------

Urodził się w Koninie. Jest absolwentem i wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem profesora Mirosława Ławrynowicza, profesora Yaira Klessa oraz Salvatore Accardo.

Artysta jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Koncertował w Filharmonii Berlińskiej, Musikverein we Wiedniu, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Litewskiej Filharmonii Narodowej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, De Doelen w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Teatro Teresa Carreño w Caracas i in. Gościł na wielu renomowanych festiwalach, m.in. na festiwalu „Chopin i jego Europa”, Salzburger Festspiele, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Festiwalu Muzyki Polskiej, Festiwalu Prawykonań oraz Bebersee Festival. Jako solista występował ze wszystkimi renomowanymi orkiestrami w Polsce, w tym z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, orkiestrą Sinfonia Varsovia, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, a także z Orkiestrą Symfoniczną Litewskiej Filharmonii Narodowej, Stuttgarter Philharmoniker, Südwestdeutsche Philharmonie, Sinfόnica de la Juventud Venezolana Simόn Bolivar. Współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami, wśród których znaleźli się Conrad van Alphen, Łukasz Borowicz, Gabriel Chmura, Mykola Diadiura, Agnieszka Duczmal, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Tomáš Netopil, Juozas Domarkas, Daniel Raiskin i Antoni Wit. Dokonał wielu premier koncertów skrzypcowych: Maxa Richtera i Sukhi Kanga (polskie premiery) oraz prapremiery L.A. Concerto Tomasza Jakuba Opałki i premierowego nagrania koncertu skrzypcowego Óneiros Dariusza Przybylskiego. Nagrał również muzykę Jana A.P. Kaczmarka do hollywoodzkich filmów Evening (reż. Lajos Koltai) oraz Get low (reż. Aaron Schneider).

Janusz Wawrowski zasłynął także wykonywaniem wszystkich 24 Kaprysów Niccolò Paganiniego podczas jednego koncertu. W 2007 roku, nakładem CD Accord, ukazała się płyta z jego interpretacją dzieła, ponownie wydana w roku 2016 przez wytwórnię Warner Classics.
Obecnie Janusz Wawrowski współpracuje z międzynarodową wytwórnią fonograficzną Warner Music w ramach wieloletniego kontraktu artystycznego. Pierwszym efektem tej współpracy jest nominowana do nagrody „Fryderyk 2014” płyta Aurora z muzyką Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Maurice’a Ravela i Eugène’a Ysaÿe’a. W październiku 2016 ukazała się kolejna – Sequenza, z rejestracjami utworów m.in. Luciano Berio, Krzysztofa Pendereckiego i Eugène’a Ysaÿe’a oraz światowymi premierami kompozycji Tomasza Opałki i Dariusza Przybylskiego, nagrodzona „Fryderykiem 2017”. Najnowszą płytę nagrał ze Stuttgarter Philharmoniker pod dyrekcją Daniela Raiskina. Album Brillante zawiera II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego oraz Fantazję szkocką Brucha.

Istotnym polem działalności Janusza Wawrowskiego jest interpretacja i badania nad muzyką polską, którą stara się od wielu lat przybliżać publiczności jako pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali promujących muzykę polską – „Muzyka na szczytach” (2009-2010) i „Muzyczne przestrzenie” (od 2011). Odkrywanie i wykonywanie zapomnianych utworów znakomitych rodzimych kompozytorów – Karola Lipińskiego, Zygmunta Noskowskiego, Ludomira Różyckiego czy Mieczysława Karłowicza, przynosi radość i satysfakcję zarówno samemu Januszowi Wawrowskiemu, jak i jego słuchaczom. Najnowszym projektem artysty jest założenie orkiestry kameralnej Warsaw Players, elitarnego zespołu tworzącego pomost pomiędzy etapem edukacji a profesjonalnej kariery. Głównym celem projektu jest edukacja w zupełnie innym wymiarze niż akademicki. Poprzez wspólną działalność koncertową Wawrowski inspiruje, przekazuje swoje doświadczenie i wprowadzać młodych artystów w profesjonalne środowisko muzyczne w Polsce.

Za wybitną działalność artystyczną i społeczną Janusz Wawrowski został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Artysta gra na skrzypcach zbudowanych w 1685 roku przez włoskiego mistrza lutnictwa Antonio Stradivariusa. To pierwszy i jedyny tej klasy instrument w powojennej Polsce. Trafił on w ręce Wawrowskiego w maju 2018 roku dzięki anonimowemu mecenasowi sztuki, który zdecydował się na zakup instrumentu i jego udostępnienie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Drogocenny Stradivarius przechowywany jest w skarbcu i eksponowany na Zamku Królewskim w Warszawie.

powrót do listy drukuj