Dariusz Przybylski - miniatura

Dariusz Przybylski

– kompozytor i organista, za dorobek kompozytorski sezonu i album „Already it is dusk” (wyd. Requiem Records), prezentujący utwory od Dufay’a i Wacława z Szamotuł po Cage’a i Góreckiego, wykonane po raz pierwszy w aranżacjach na organy Hammonda

----------

W roku 2008 ukończył z wyróżnieniem oraz medalem Magna cum Laude Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kompozycji Marcina Błażewicza i organów Andrzeja Chorosińskiego. W latach 2006-2007 studiował w Hochschule für Musik w Kolonii, kompozycję u Yorka Höllera, kompozycję elektroniczną u Hansa Ulricha Humperta, instrumentację u Krzysztofa Meyera i organy u Johannesa Gefferta, jako stypendysta programu Socrates/Erasmus. W roku 2010 ukończył z wyróżnieniem studia podyplomowe (Solistenklasse/Konzertexam) w klasie kompozycji Wolfganga Rihma w Hochschule für Musik Karlsruhe. W roku akademickim 2012/13 w ramach stypendium Internationale Ensemble Modern Akademie odbywał studia na kierunku „muzyka współczesna” w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Frankfurt am Main. Brał udział w kursach mistrzowskich kompozycji prowadzonych przez Olgę Neuwirth, Paula Edlina, Dominica Muldowney’a, Kurta Schwertsika, Rodericka Watkinsa i Philipa Wilby’ego, interpretacji muzyki organowej prowadzonych przez Karola Gołębiowskiego, Edgara Krappa, Thierrego Mechlera, Gerharda Weinbergera, Gary’ego Verkade, Wolfganga Zerera, improwizacji organowej prowadzonych przez Tomasza Adama Nowaka, Daniela Rotha.

Od 2008 roku wykłada w macierzystej uczelni kompozycję, instrumentację oraz współczesne techniki kompozytorskie. W roku 2012 został wybrany na stanowisko prodziekana Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki (kadencja 2012–2016 i ponownie w kadencji 2016–2020). W roku 2010 uzyskał stopień doktora, a w roku 2016 – stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Prowadził wykłady gościnne w Nowym Jorku, Hamburgu, Rzymie, Stambule, Mińsku i Moskwie, a w roku akademickim 2010/11 klasę kompozycji w Keimyung University w Daegu, Korea Południowa.

Jest laureatem licznych konkursów organowych i kompozytorskich, m.in. I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Hörbiger w Wiedniu za Orpheus und Euridice na fortepian solo (2005), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Mikołowie za Missa brevis na chór mieszany i organy (2006), II nagrody (I nie przyznano) na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. I .J. Paderewskiego w Bydgoszczy za The Times of the Returns na fortepian (2006), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Franz Josef Reinl-Stiftung w Wiedniu za Fünf Rilke-Lieder na kontratenora i kwartet smyczkowy (2006). Otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006), a także liczne stypendia, m.in. DAAD 2009/10, Fundacji Deutsche Bank w programie Akademie Musiktheater heute (2011-13), Internationale Ensemble Modern Akademie 2012/13 i Kunststiftung NRW (2013).

Dariusz Przybylski jako organista koncertuje w wielu miastach Polski oraz za granicą. W jego repertuarze szczególne miejsce zajmuje muzyka nowa, na swoim koncie posiada kilkadziesiąt prawykonań utworów polskich, białoruskich, niemieckich, angielskich, ukraińskich, argentyńskich, chińskich i koreańskich kompozytorów.

Dotychczas ukazały się dwa monograficzne albumy Dariusza Przybylskiego zawierające utwory orkiestrowe i koncerty – Works for Orchestra oraz utwory wokalne – Passio for 12 voices (w wydawnictwie DUX). Ponadto jego kompozycje dostępne są na kilkudziesięciu wydanych płytach CD (wyd. DUX, Fortune, Polmic, Sarton). Od 2014 roku współpracuje z wytwórnią Requiem Records, prowadząc serię z muzyką współczesną. W 2017 roku ukazała się jego kolejna płyta nakładem tej wytwórni – Already it is dusk. Dariusz Przybylski plays Hammond organ, zawierająca autorskie aranżacje muzyki od Dufay'a po Góreckiego (pierwsza Hammond Organ Project ukazała się w 2015 roku na płycie winylowej). Album otrzymał nagrodę „Fryderyk 2018” w kategorii Recital Solowy.

W roku 2009 artysta został zaproszony w charakterze composer in residence do Mittersill (Austria) – Komponisten Forum Mittersill kofomi, w roku 2010 do Bad Ischl (Austria) – International Composers' Academy, a w roku 2012 do Niżnego Nowgorodu (Rosja) – Scratch-Cantatas Festival. W sezonie 2012/13 Dariusz Przybylski był kompozytorem-rezydentem berlińskiego zespołu wokalnego Phønix16.

W latach 2008-12 pełnił funkcję przewodniczącego Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (członek Zarządu 2013-15), Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (wiceprzewodniczący Sekcji Autorów Dzieł Muzyki Poważnej 2013-17) oraz Związku Kompozytorów Polskich (członek Zarządu 2013-15).

W roku 2008 był dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego w Warszawie, a od roku 2012 jest dyrektorem Konkursu Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach.

powrót do listy drukuj