osobowość roku — Maciej Obara

– saksofonista, za album „Unloved” nagrany z zespołem Maciej Obara Quartet dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ECM

----------

Saksofonista, kompozytor, improwizator charakteryzujący się rozpoznawalną frazą i silnym brzmieniem. Artysta, który od początku kariery konsekwentnie rozwija swój własny język muzyczny. Choć współpracował z wieloma artystami z Japonii, USA i Europy, to od lat jego priorytetowym projektem jest autorski kwartet, w skład którego wchodzą: pianista Dominik Wania, kontrabasista Ole Morten Vagan oraz perkusista Gard Nilssen. Formacja reprezentuje wąską grupę europejskich muzyków, którzy świadomie i bezkompromisowo omijają muzyczne dosłowności, kreując swój własny styl.

Najnowsza płyta zespołu, której premiera miała miejsce jesienią 2017 roku, zarejestrowana została dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM. Unloved jest dziewiątym autorskim albumem w dyskografii Macieja Obary. Opublikowane nagrania jak i koncerty grane na scenach najważniejszych światowych festiwali jazzowych zbudowały zasłużoną i niepodrabialną markę artysty.

Już na studiach Obara założył autorskie trio, z udziałem Macieja Garbowskiego oraz Krzysztofa Gradziuka, z którymi koncertował, wygrywał konkursy dla młodych zespołów oraz wydał dwa albumy (Message from Ohayo oraz I can do it). Mocny debiut przyniósł pierwsze pochlebne recenzje w polskiej branży muzycznej.

W 2008 roku saksofonista otrzymał zaproszenie do współpracy od legendy europejskiego jazzu – Tomasza Stańki. Razem koncertowali w projekcie „New Balladyna Quartet” oraz nagrali muzykę do spektaklu Terminal 7.

Początkowo inspiracje saksofonisty kierowały jego uwagę ku współczesnemu jazzowi ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. W konsekwencji Obara zaprosił na trasę koncertową Antoine’a Rooneya, a następnie udał się do Nowego Jorku, by zarejestrować nowy materiał wraz z muzykami związanymi ze środowiskiem artystyczno-pedagogicznym SIM. Efektem tego wyjazdu były dwie kolejne płyty dla wydawnictwa Ars Cameralis z Katowic, które ukazały się na polskim rynku fonograficznym. Pierwsza to rejestracja sesji z udziałem saksofonisty w towarzystwie Nasheeta Waitsa, Ralpha Alessi’ego oraz Marka Eliasa, kolejna to owoc spotkania z Harvey’em Sorgenem i Johnem Lindbergiem.

Po nowojorskich doświadczeniach Obara poszerzył swój polski skład. Zaprosił do współpracy Dominika Wanię, tworząc kwartet, z którym wydał piątą autorską płytę Equilibrium. Album ten otworzył nowy etap w twórczości artysty oparty na zdecydowanie bardziej tonalnej koncepcji oraz rozbudowanych kompozycjach. Płyta spotkała się z bardzo dobrym odbiorem wśród słuchaczy, a Obara stał się rozpoznawalnym muzykiem na krajowym rynku.

W 2012 roku został wytypowany do grona 10 muzyków ze Starego Kontynentu, biorących udział w projekcie „Take Five Europe”. Okazał się on punktem zwrotnym w karierze artysty i przyniósł nie tylko koncerty na najistotniejszych jazzowych festiwalach Europy (m.in. London Jazz Festival, North Sea Jazz Festival, Molde International Jazz Festival, Jazztopad), ale przede wszystkim przyczynił się do nawiązania stałej współpracy Macieja Obary z norweskimi muzykami – kontrabasistą Ole Morten Vaganem i perkusistą Gardem Nilssenem. Po zakończeniu „Take Five Europe” Obara założył międzynarodowy kwartet, w którego skład weszli wspomniani norwescy muzycy oraz Dominik Wania. Nowe brzmienie oraz płynące z niego możliwości stały się główną inspiracją saksofonisty. W kolejnych latach kwartet koncertował w prestiżowych salach na świecie. W tym czasie dla polskiej wytwórni ForTune wydał trzy albumy (Live at Manggha, Komeda i Live in Minsk Mazowiecki).

Na początku 2017 roku Maciej Obara otrzymał zaproszenie do sesji nagraniowej od Manfreda Eichera, niemieckiego producenta i założyciela wytwórni ECM. Album Unloved nagrany w Rainbow Studio w Oslo ukazał się w listopadzie 2017 roku. Jego premiera na festiwalu „Jazztopad” we Wrocławiu zapoczątkowała międzynarodową trasę zespołu. W czerwcu 2018 roku program ten zaprezentowany został podczas amerykańskiej i kanadyjskiej edycji „Jazztopadu”, której punktem kulminacyjnym był koncert w Jazz At Lincoln Center w Nowym Jorku. Entuzjastycznie przyjęty został także występ Kwartetu Obary na galowym koncercie targów „Jazzahead! 2018” w Bremie.
Maciej Obara został czterokrotnym laureatem Ankiety Krytyków Jazz Top 2017 magazynu „Jazz Forum”, zwyciężając jako Muzyk Roku i najlepszy saksofonista altowy oraz w kategoriach grupa jazzowa (Maciej Obara Quartet) i Album Roku (Unloved). Został też uhonorowany dwiema statuetkami Fryderyka – jako Jazzowy Artysta Roku i za Jazzowy Album Roku (Unloved).

W tym roku Maciej Obara został również nominowany do nagrody BMW Jazz Welt Award 2019. Tę prestiżową nagrodę przyznawaną przez monachijską BMW Group otrzymali dotąd tacy artyści, jak m.in. Michael Wollny, czy Mathias Eick

powrót drukuj