debiut roku — <br> Karol Mossakowski - miniatura

debiut roku —
Karol Mossakowski

Ur. 1990, organista i improwizator.

W 2016 roku ukończył pięcioletnie studia w Narodowym Konserwatorium Paryskim, gdzie jego profesorami byli m.in.: Olivier Latry – tytularny organista katedry Notre Dame w Paryżu i Thierry Escaich – jeden z najwybitniejszych obecnie kompozytorów francuskich. Jest pierwszym w historii polskim organistą przyjętym do klasy organów tej prestiżowej uczelni.

Karol Mossakowski jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych. Do jego największych sukcesów należą pierwsze nagrody na konkursach w: Poznaniu (Międzynarodowy Konkurs im. Feliksa Nowowiejskiego, 2010), Pradze (Międzynarodowy Konkurs „Praska Wiosna”, 2013), Angers (Międzynarodowy Konkurs Organowy „Grand Prix Jean-Louis Florentz”, 2015), Biarritz (Międzynarodowy Konkurs Improwizacji „Grand Prix André Marchal”, 2015). We wrześniu 2016 roku został zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów organowych na świecie – Grand Prix de Chartres we Francji.

W sezonie 2014/15 był artystą-rezydentem w Katedrze św. Ludwika w Nowym Orleanie (USA), gdzie przez sześć miesięcy występował z wieloma recitalami, prowadził zajęcia z interpretacji i improwizacji organowej, jak również wystąpił z wykładem dla American Guild of Organists.

W ostatnich miesiącach koncertował w takich miejscach, jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie (recital z trębaczem Sergeiem Nakariakovem), Filharmonia Paryska, Audytorium Maurice Ravel w Lyonie czy Katedra w Kolonii. W najbliższym czasie wystąpi m.in.: w Pałacu Sztuk w Budapeszcie czy Teatrze Maryjskim w Petersburgu.
Jako improwizator specjalizuje się w akompaniowaniu niemych filmów na organach i fortepianie. Jesienią 2016 roku ukaże się nowa wersja filmu Męczeństwo Joanny d'Arc Carla Theodora Dreyera z 1928 roku z muzyką improwizowaną przez Mossakowskiego.

powrót drukuj