Zwycięstwo Viktorii Nowak w konkursie Eurovision Young Dancers 2015 – Eurowizji dla Młodych Tancerzy w Teatrze Nowym w Pilznie - miniatura

Zwycięstwo Viktorii Nowak w konkursie Eurovision Young Dancers 2015 – Eurowizji dla Młodych Tancerzy w Teatrze Nowym w Pilznie

Viktoria Nowak, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, wygrała XIV edycję międzynarodowego konkursu Eurovision Young Dancers. Finał konkursu odbył się w 12 czerwca 2015 roku w Teatrze Nowym w czeskim Pilźnie.

Po zatańczeniu Piece in old style, choreografii przygotowanej specjalnie dla artystki przez Jacka Przybyłowicza do muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego, udziale w choreografii grupowej i finałowym starciu ze Stašą Tušar ze Słowenii, jury zdecydowało, że to reprezentantce Polski należy się tegoroczna wygrana. Artystka w finale pokonała dziewięcioro innych uczestników, będących w konkursie przedstawicielami europejskich krajów, tj. Słowenii, Norwegii, Słowacji, Malty, Holandii, Albanii, Szwecji, Niemiec i Czech. Jury, w skład którego weszli Zenaida Yanowsky, Jiří Bubeníček i Alexandra „Spicey” Landé przyznało Viktorii Nowak nagrodę w wysokości 7000 Euro. Ponadto otrzymała ona także wyróżnienie od Instytutu Muzyki i Tańca – udział w warsztatach w Centre National de la Danse oraz L'École de Danse – prestiżowej szkole działającej przy Operze Paryskiej.

Viktoria Nowak jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Dyplom tancerza uzyskała pod kierunkiem Mirosława Różalskiego i Krystyny Frąckowiak. Zdobyła wiele nagród, m.in. otrzymała tytuł „Młodego Tancerza Roku” i Nagrodę Publiczności podczas Konkursu Eurowizji (Warszawa 2015), nagrodę „Złote Pointy” Międzynarodowego Konkursu Szkół Baletowych (Szczecin 2015), zajęła I miejsce na XVII Ogólnopolskim Konkursie Tańca (Gdańsk 2011) i zdobyła główną nagrodę IV Ogólnopolskich Spotkań Młodych Tancerzy (Warszawa 2010). Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010, 2015) i Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2011).

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy (Eurovision Young Dancers) to jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, które odbywa się od 1985 roku. Dotychczas Polska była jego organizatorem trzykrotnie: w 1997 roku konkurs odbywał się w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w 2005 roku w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, w 2013 w Operze Bałtyckiej i Bałtyckim Teatrze Tańca w Gdańsku.

powrót do listy drukuj