Spektakl „Agrippina” G.F. Haendla w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie - miniatura

Spektakl „Agrippina” G.F. Haendla w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie

zrealizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Barokowej „Dramma per musica”

Teatr Stanisławowski w Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach Królewskich to jeden z niewielu zachowanych, autentycznych XVIII-wiecznych teatrów dworskich w Europie i jedyny taki w Polsce. Otwarto go 227 lat temu, 6 września 1788 roku. Pierwszym publicznym przedstawieniem był Henryk VI na łowach Wojciecha Bogusławskiego, wystawiony w roku 1791. W Teatrze Stanisławowskim oglądano sztuki teatralne, muzyczne, spektakle baletowe. Występowali tutaj najwybitniejsi polscy aktorzy od XVIII do XX wieku, od Kazimierza Owsińskiego, Barbary Sierakowskiej, Karola Świerzawskiego po Aleksandra Zelwerowicza, Leona Schillera, Jerzego Leszczyńskiego, Stanisławę Wysocką czy Janinę Szyllinżankę.

6 września 2014 roku, w rocznicę otwarcia Teatru, w tym samym miejscu odbyła się polska prapremiera Agrippiny G.F. Haendla. Jak twierdzą źródła historyczne, nigdy wcześniej nie pokazano tego spektaklu na polskiej scenie. Gośćmi honorowymi na polskiej prapremierze dzieła byli Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasador Republiki Federalnej Niemiec, Rolf Nikel. Słuchacze docenili wykonanie poszczególnych arii, ale również scenografię, która pomimo swej surowości, idealnie współgrała z zabytkowym wnętrzem Teatru Stanisławowskiego. Pomysłodawczynią i autorką nowoczesnej inscenizacji spektaklu dla zabytkowego wnętrza Teatru jest utalentowana reżyserka, Natalia Kozłowska.

Agrippina to niezwykle aktualna czarna komedia polityczno-miłosna, opowiedziana językiem XVIII-wiecznej opery, pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Wirtuozowskie arie, błyskotliwe libretto, uniwersalne treści, bliskie współczesnemu odbiorcy, oraz intrygująca akcja, osnuta wokół ponadczasowych emocji i wartości, jak miłość, władza, polityka, zdrada, sprawiają, że jest to opera często wystawiana w Europie i lubiana przez publiczność. Wysoki poziom artystyczny przedstawienia zagwarantowali wybitni śpiewacy, występujący na wielu scenach europejskich, m.in.: Barbara Zamek, Anna Radziejewska, Wojtek Gierlach, Artur Stefanowicz, Artur Janda oraz Royal Baroque Ensemble pod dyrekcją Lilianny Stawarz.
Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Dramma per Musica” oraz Warszawska Opera Kameralna i Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a partnerem – Narodowy Instytut Audiowizualny.

powrót do listy drukuj