Koncert i album „Requiem ludowe” w wykonaniu Adama Struga i zespołu Kwadrofonik - miniatura

Koncert i album „Requiem ludowe” w wykonaniu Adama Struga i zespołu Kwadrofonik

zamówione przez Program 2 Polskiego Radia

Wspólne dzieło zespołu Kwadrofonik i Adama Struga – Requiem ludowe – jest jednym z najważniejszych fonograficznych wydarzeń tego roku. Po raz pierwszy zabrzmiało w listopadzie 2014 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. 30 marca Adam Strug i zespół Kwadrofonik zagrali w kościele ojców jezuitów w Poznaniu. Wyjątkowy koncert uwieczniony został w albumie Requiem ludowe, wydanego nakładem Polskiego Radia i Narodowego Instytutu Audiowizualnego, którego premiera miała miejsce w kwietniu 2015 roku.

Requiem ludowe to na nowo skomponowana muzyka żałobna, zanurzona głęboko w tradycji pieśni mazowieckich i tekstach pochodzących ze Śpiewnika Pelplińskiego z 1871 roku. Spotkanie nestora pieśni tradycyjnych Adama Struga z grupą Kwadrofonik doprowadziło do stworzenia dzieła na pograniczu muzyki tradycyjnej i współczesnego eksperymentu. Requiem ludowe nawiązuje do mszy żałobnej w sposób symboliczny. Wyrafinowana struktura dzieła (kolejne etapy wędrówki człowieka ku śmierci) łączy się z pięknem interpretacji Adama Struga i eksperymentalnymi oraz niezwykle sugestywnymi aranżacjami zespołu Kwadrofonik.

Adam Strug to jeden z najoryginalniejszych polskich wokalistów, wybitny interpretator i znawca polskiej pieśni ludowej, szczególnie muzyki kurpiowskiej. Nagrywa i wydaje też płyty z własnymi piosenkami. Adieu! zyskała tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2012. Kolejną płytę Mysz nagrał we współpracy z Wojciechem Waglewskim.

Kwadrofonik, występujący w składzie: Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik – fortepian, Magdalena Kordylasińska, Miłosz Pękala – instrumenty perkusyjne, to laureat Paszportu Polityki za rok 2014. Klasycznie wykształceni, poszukujący, improwizujący muzycy zadebiutowali na festiwalu „Nowa Tradycja” w 2006 roku, zdobywając Grand Prix. W kolejnych latach wydali płyty: Folklove oraz wspólną z Dorotą Miśkiewicz Lutosławski. Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci. Zrealizowali też niezliczoną ilość projektów, m.in. z muzyką Strawińskiego, Szymanowskiego czy Reicha.

powrót do listy drukuj