Paweł Mykietyn - miniatura

Paweł Mykietyn

ur. 1971, kompozytor i klarnecista. Jeden z najbardziej cenionych polskich kompozytorów. Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. I nagrody na Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Krzanowskiego oraz pierwszych miejsc w kategorii twórczości kompozytorów młodych na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995) i Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej UNESCO w Amsterdamie (1996). W 2015 roku za najnowsze swoje dzieło – operę Czarodziejska góra, która miała prapremierę na Malta Festival Poznań 2015, oraz muzykę do spektakli teatralnych uhonorowany został Nagrodą Specjalną miesięcznika „Teatr” (wręczenie nagród odbędzie się 26 października w warszawskim Klubie Komediowym). Ponadto we wrześniu br. na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni otrzymał nagrodę za muzykę do filmu wyreżyserowanego przez Jerzego Skolimowskiego 11 minut.

Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Włodzimierza Kotońskiego. Dyplom uzyskał w 1997 roku. Brał udział w Międzynarodowych Letnich Kursach dla Młodych Kompozytorów w Kazimierzu nad Wisłą (1991, 1992, 1993) oraz Gaudeamus Music Week w Amsterdamie (1992). Uczestniczył w wykładach takich kompozytorów, jak: Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Magnus Lindberg, Louis Andriessen, François-Bernard Mâche czy Michael Nymann.

W wieku 22 lat zadebiutował na festiwalu „Warszawska Jesień” utworem La Strada. W 1995 roku jego kompozycja 3 for 13 – zamówienie Polskiego Radia – zdobyła pierwsze miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu w kategorii młodych kompozytorów. Rok później za utwór Epifora, zamówiony przez Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, otrzymał pierwsze miejsce na IV Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej UNESCO w Amsterdamie w kategorii młodych kompozytorów.

W styczniu 2000 roku wyróżniony został Paszportem Polityki. W tym samym miesiącu jego kompozycja 3 for 13 była prezentowana na Midem Classique w Cannes. W 2008 roku został pierwszym laureatem Nagrody Mediów Publicznych „OPUS”. 1 lipca 2011 roku jego III Symfonia na alt i orkiestrę wykonana została w Filharmonii Narodowej, podczas oficjalnej inauguracji Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie UE. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej oraz za promowanie polskiej muzyki w świecie.

Komponował dla takich artystów, jak Elżbieta Chojnacka, Ewa Pobłocka, Andrzej Bauer. Współpracował z wybitnymi dyrygentami m. in. Jean-Paulem Dessy, Jackiem Kaspszykiem, Jerzym Maksymiukiem, Diego Massonem, Wojciechem Michniewskim, Reinbertem de Leeuw. Pisał muzykę na zamówienia festiwalu „Warszawska Jesień”, Teatru Wielkiego Opery Narodowej i dla zespołów: Belcea Quartet, de Ereprijs, Icebreaker, Kronos Quartet.

Paweł Mykietyn jest założycielem i klarnecistą działającego w latach 1990-2005 zespołu Nonstrom, specjalizującego się w muzyce współczesnej.

Kompozytor stworzył również muzykę do wielu spektakli teatralnych. Najbardziej owocna okazała się jego współpraca z Krzysztofem Warlikowskim – od 1996 roku komponował muzykę do wszystkich jego przedstawień. W latach 1997-2001 był kierownikiem muzycznym w Teatrze Studio w Warszawie, a w 2008 roku objął to stanowisko w Nowym Teatrze. W 2011 roku ukazała się płyta Mykietyn. Teatr, zawierająca utwory ze spektakli Krzysztofa Warlikowskiego, wybrane przez samego kompozytora.

Mykietyn jest cenionym autorem muzyki do filmów. Za muzykę do filmów Ono i 33 sceny z życia Małgorzaty Szumowskiej zdobył nagrody podczas Festiwali Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Stworzył również muzykę do filmów Egoiści Mariusza Trelińskiego, Tatarak Andrzeja Wajdy oraz Trick Jana Hryniaka i Essential Killing Jerzego Skolimowskiego (obie nagrodzone na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni). W 2012 roku za muzykę do filmu Essential Killing otrzymał także prestiżową nagrodą Prix France Musique Sacem.

powrót do listy drukuj