Paweł Gusnar - miniatura

Paweł Gusnar

ur. 1976, saksofonista, kameralista, pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Artysta wszechstronny, otwarty na różne style i formy ekspresji. Jeden z nielicznych saksofonistów łączących na równie wysokim poziomie działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. W opinii recenzentów budzi podziw swoboda i łatwość, z jaką odnajduje się w każdej stylistyce, wirtuozeria oraz sposób budowania muzycznej narracji, umiejętność łączenia technicznej perfekcji z dbałością o jakość dźwięku w najdrobniejszych szczegółach.

Jest niestrudzonym promotorem polskiej muzyki w świecie. Wiele kompozycji powstało specjalnie dla niego. Tylko w ostatnim roku dokonał premierowych zagranicznych wykonań utworów Krzysztofa Herdzina, Anny Marii Huszczy, Marcina Tadeusza Łukaszewskiego, Łukasza Wosia, Weroniki Ratusińskiej i Sławomira Kaczorowskiego, a zaledwie w ciągu ostatnich dwóch lat był pierwszym wykonawcą koncertów saksofonowych: Krzysztofa Pendereckiego (Koncert na saksofon altowy), Bronisława Kazimierza Przybylskiego (North), Krzysztofa Knittla (Partita), czy Bartosza Kowalskiego (Gniew wiatru). Na swoim koncie ma również prawykonania utworów Artura Cieślaka, Grzegorza Duchnowskiego, Andrzeja Dutkiewicza, Alicji Gronau-Osińskiej, Andrzeja Karałowa, Benedyka Konowalskiego, Aleksandra Kościowa, Pawła Łukaszewskiego, Piotra Mossa, Zbigniewa Penherskiego, Marii Pokrzywińskiej, Dariusza Przybylskiego, Mariana Sawy, Bogusława Schaeffera, Edwarda Sielickiego i Elżbiety Sikory.

W dorobku posiada blisko 40 płyt CD, w tym pięć solowych. Pięciokrotnie nominowany był do nagrody Fryderyk, którą w 2014 roku została uhonorowana jego autorska płyta z muzyką polską – Saxophone Varie (wszystkie zawarte na niej zróżnicowane estetyczno-stylistycznie, technicznie i brzmieniowo kompozycje powstały z inicjatywy artysty i w ścisłej z nim współpracy). Płyta ta była nominowana także w kategorii „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej”, a muzyk otrzymał nominację do tytułu „Artysta Roku”. Również w 2014 roku Paweł Gusnar został nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. W 2015 roku statuetkę Fryderyka zdobył krążek Musica Sacra 5, na którym znalazł się napisany przez Pawła Łukaszewskiego dla Gusnara i wykonany przez niego i jego studentów utwór Lentenmusic.

Jest jedynym Polakiem regularnie zapraszanym na prestiżowe, międzynarodowe festiwale saksofonowe Vienna Sax Fest i SaxOpen. W lipcu 2015 roku, podczas kongresu saksofonowego w Strasburgu, został wyróżniony zaproszeniem jako gość specjalny „Experience something new with Yamaha” i znalazł się w gronie gwiazd tej miary, co Jean-Yves Fourmeau, Nicolas Prost, czy Kenneth Tse.
Artysta koncertuje i nagrywa w Polsce i za granicą, także jako muzyk sesyjny. Obecnie stale współpracuje z orkiestrami symfonicznymi: Filharmonią Narodową i Sinfonią Varsovią oraz z orkiestrą Kukla Band Zygmunta Kukli, Adama Sztaby, Tomasza Szymusia i Big-Bandem Krzysztofa Herdzina. Jako solista występował z tak uznanymi zespołami, jak NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa, Amadeus, Concerto Avenna, Capella Bydgostiensis, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Baltica, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Elbląska Orkiestra Kameralna, Royal Northern College of Music (Manchester), Orchestre Valentiana (Francja), Lviv Chamber Orchestra Academia i niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce.

Jako niekwestionowany autorytet zasiada w jury konkursów i prowadzi kursy mistrzowskie w najlepszych ośrodkach muzycznych świata – od Odessy, przez Wiedeń, Hanower, Zurych, po Strasburg i Paryż.

Odnosi sukcesy jako pedagog – jego studenci regularnie zdobywają nagrody podczas prestiżowych, międzynarodowych konkursów (m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Polsce). Prowadzi klasę saksofonu w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie w latach 2011-2015 pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Instrumentalnego. Od roku 2003 pracuje również jako adiunkt w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi.

Paweł Gusnar jest artystą firmy YAMAHA, BG Franck Bichon oraz D'Addario.

powrót do listy drukuj