Anna Szostak-Myrczek - miniatura

Anna Szostak-Myrczek

ur. 1957, dyrygent i pedagog. Zaliczana do ścisłej czołówki polskich dyrygentów chóralnych. Twórczyni jednej z najlepszych grup wokalnych w Europie – Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, który w 2015 roku obchodzi swoje 25-lecie. Podczas Festiwalu Jubileuszowego, który miał miejsce we wrześniu br. w nowej sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, artyści pod kierownictwem swojej wieloletniej dyrygentki wystąpili m.in. u boku Leszka Możdżera, gitarzysty Paco Peña i zespołu London Baroque.

Anna Szostak-Myrczek, będąc dyrektorem Cameraty Silesia, jest twórcą profilu artystycznego zespołu, którego starannie wybrany repertuar koncentruje się wokół muzyki dawnej i dwudziestowiecznej. Pod jej kierunkiem zdołała osiągnąć niezwykłą sprawność techniczną oraz kulturę kształtowania dźwięku, właściwą dla stylów wykonawczych muzyki renesansu i baroku.

Artystka jest również niestrudzonym propagatorem idei wykonywania muzyki dawnej na instrumentach z epoki. Jest inicjatorką i organizatorką wielu koncertów renesansowej i barokowej muzyki wokalno-instrumentalnej. Dla celów swej działalności koncertowej i fonograficznej zorganizowała kilka zespołów muzyki dawnej złożonej z najlepszych muzyków polskich i zagranicznych. Dyrygowała m.in. zespołami Il Tempo i Concerto Polacco, koncertowała z Emmą Kirkby, Barbarą Schlick, a także wieloma orkiestrami. Wraz z Antonim Witem współdyrygowała Trois Poemes d'Henri Michaux Witolda Lutosławskiego. Tym samym utworem dyrygowała wraz z Rolandem Hayrabédian w paryskiej katedrze Saint Louis des Invalides, a także z Peterem Hirschem w Palais des Beaux Arts w Brukseli. Prowadziła koncerty na wszystkich ważniejszych estradach i festiwalach w kraju, a także na wielu za granicą: Parco della Musica w Rzymie, lipskim Gewandhausie, w sali Espace des Blancs Manteaux w Paryżu, amsterdamskim Concertgebouw, na Festiwalu „Ile de France”, podczas tournée poprzez krainę Loary „Concerts de Noël”. Wraz ze swym zespołem jest częstym gościem „Warszawskiej Jesieni”, festiwalu „Wratislavia Cantans” oraz „Gaude Mater”, we Lwowskiej Filharmonii na festiwalu „Aksamitna Kurtyna 2”, podczas których prezentuje polską i obcą muzykę współczesną, nierzadko także prawykonania utworów.

W swym dyrygenckim dorobku ma nagranych dziesiątki płyt oraz liczne wykonania radiowe i telewizyjne, wśród których ważne miejsce zajmują koncerty na żywo transmitowane w ramach Europejskiej Unii Radiowej (EBU). Dla niej, dla jej zespołu lub solistów kompozytorzy piszą i dedykują swoje utwory.

Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień dyrygenckich m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (1982), Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat” (1983 i 1986), Międzynarodowym Konkursie Chórów „Holsatia Cantat” w Neumünster(1990). Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Sztuki za szczególne dokonania artystyczne (1993), w roku 2004 otrzymała, od Kapituły pod przewodnictwem Krzysztofa Meyera, Nagrodę im. Jerzego Kurczewskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki. W roku 2008 została uhonorowana Nagrodą Artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego za osiągnięcia w dziedzinie muzyki, a w 2009 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w Dziedzinie Kultury.

Absolwentka Wydziału Artystycznego w Uniwersytecie Śląskim, jest adiunktem tej uczelni, doktorem habilitowanym sztuki w zakresie dyrygentury.

powrót do listy drukuj