Paweł Gusnar - miniatura

Paweł Gusnar

Jeden z najwybitniejszych i nielicznych saksofonistów, łączących na równie wysokim poziomie działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Wyróżnia go niezwykła muzykalność, technika gry na najwyższym poziomie, a zarazem duża skromność, otwartość na młodych ludzi i nowe muzyczne „wyzwania”. Propagator muzyki współczesnej, wykonawca oraz inspirator wielu polskich kompozytorów, czego dowodem jest wydana w grudniu 2013 roku płyta Saxophone Varie (DUX 0992) – wszystkie, zróżnicowane estetyczno-stylistycznie, technicznie i brzmieniowo kompozycje powstały z inicjatywy artysty oraz w ścisłej z nim współpracy.
Paweł Gusnar często gości na estradach prestiżowych sal koncertowych – zarówno filharmonicznych, jak i kameralnych. Do niego należą liczne prawykonania polskiej muzyki saksofonowej. Tylko w ciągu ostatniego roku dokonał premierowych wykonań takich koncertów na saksofon z orkiestrą, jak North Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Koncert na saksofon altowy Krzysztofa Pendereckiego, Partita 1 (Koori) Krzysztofa Knittla czy Gniew wiatru Bartosza Kowalskiego, a także prawykonań utworów kameralnych: projektu Verbum Incarnatum – Tajemnica Słowa Wcielonego w śpiewie gregoriańskim i ambrozjańskim z improwizacjami saksofonowymi (Św. Janowi Pawłowi II w hołdzie), Geometria nocy Andrzeja Karałowa, Gibberish and Bubble Marcina T. Łukaszewskiego, Suita na tematy polskie Krzysztofa Herdzina, Iffy Shapes Aleksandra Kościowa oraz Baila Edwarda Sielickiego. Artysta koncertuje i nagrywa w Polsce i za granicą, także jako muzyk sesyjny (liczne produkcje TV).
Regularnie jest zapraszany do jury konkursów i jako wykładowca najbardziej prestiżowych kursów mistrzowskich. Odnosi sukcesy jako pedagog (jego studenci zdobyli wszystkie nagrody podczas New Art Sax 2104 oraz czołowe miejsca na konkursach w Niemczech, Francji, Włoszech, Łodzi, Przemyślu i in.).

powrót do listy drukuj