Nagroda „Grammy” za nagranie dzieł K. Pendereckiego - miniatura

Nagroda „Grammy” za nagranie dzieł K. Pendereckiego

– dokonane dla firmy NAXOS przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita

Amerykańska Akademia Fonograficzna przyznała 10 lutego 2013 roku najbardziej prestiżowe nagrody przemysłu muzycznego za rok 2012 – Grammy. Jedna ze statuetek, w kategorii „Best Classical Compendium” (Najlepsze kompendium klasyczne), trafiła w ręce dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej – Antoniego Wita i reżyserów dźwięku Andrzeja Sasina i Aleksandry Nagórko (CD Accord) za płytę z dziełami Krzysztofa Pendereckiego: Fonogrammi, Koncert na róg, Partita, Przebudzenie Jakuba, Anaklasis, De natura sonoris (wyd. Naxos 2012). Solistkami albumu są: Urszula Janik – flet, Jennifer Montone – róg i Elżbieta Stefańska – klawesyn. To siódma nominacja i pierwsza statuetka w dorobku artystów.

Grammy dla polskich muzyków jest wydarzeniem wyjątkowym. Wcześniejszymi polskimi laureatami nagrody byli m.in.: Artur Rubinstein (10 statuetek w latach 1959-1977), Henryk Szeryng (1974, 1975) i Krzysztof Penderecki (1987, 1998). W 2001 zespoły Filharmonii Narodowej przyczyniły się do otrzymania przez George’a Crumba Grammy za najlepszą współczesną kompozycję (Star-Child, dla Bridge Records).

Ta ważna nagroda, przyrównywana do filmowego Oscara, świadczy o najwyższym poziomie wykonawczym i dźwiękowym nagrania, docenionym przez międzynarodowe grono jurorów. Umieszcza jego twórców wśród najlepszych w historii.

Kierując Filharmonią Narodową w latach 2002-2013 Antoni Wit nagrał z jej zespołami ponad 50 płyt CD (w tym ok. 40 dla NAXOS). Nagrania te cieszą się uznaniem światowej krytyki, wyrażającym się w licznych nagrodach i tytułach płyt miesiąca międzynarodowych pism muzycznych. Grammy jest wspaniałym ukoronowaniem wspólnych fonograficznych osiągnięć reżyserów dźwięku, zespołów Filharmonii Narodowej i dyrygenta.

powrót do listy drukuj