wydarzenie roku —
Otwarcie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
w Lusławicach

Oficjalne otwarcie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach miało miejsce 21 maja 2013 roku, w obecności licznie przybyłych przedstawicieli kultury i sztuki. Uroczystość uświetnił koncert z udziałem światowej sławy skrzypaczki Anne-Sophie Mutter wraz z młodzieżowym oktetem Mutter’s Virtuosi, zespołu Camerata Silesia, kwartetu Apollon Musagète oraz Lusławickiej Orkiestry Talentów, złożonej z laureatów ogólnopolskich przesłuchań instrumentalnych.

Podczas wieczoru inauguracyjnego odbyła się również premierowa projekcja filmu dokumentalnego przedstawiającego historię powstania Centrum.

Budowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego rozpoczęta z inicjatywy kompozytora 10 sierpnia 2011 roku zakończyła się w ciągu zaledwie 16 miesięcy, w dniu 11 grudnia 2012 roku. W Lusławicach powstał nowoczesny obiekt o powierzchni użytkowej ok. 10 tys. m2 i kubaturze ponad 70 tys. m3 dedykowany edukacji muzycznej utalentowanych młodych artystów. W jego skład wchodzą sala koncertowa na 650 miejsc oraz zespół o charakterze dydaktycznym (w tym sale ćwiczeń, pracownie instrumentalne, biblioteka, studio nagrań), pobytowym i technicznym.

Gmach powstał w sąsiedztwie posiadłości Krzysztofa Pendereckiego, obejmującej zabytkowy dwór oraz rozległy park z dwoma tysiącami drzew. Obiekt Centrum harmonijnie komponuje się z otoczeniem i lusławickim dworem – zbudowany został z naturalnych materiałów, takich jak drewno i piaskowiec, jego lekka, przeszklona fasada okolona jest drewnianą kolumnadą.

Powstałe pod patronatem wybitnego kompozytora Centrum ma być jedynym miejscem w Europie, w którym podczas warsztatów i kursów z wybitnymi specjalistami sztuki wykonawczej i kompozycji spotykać się będzie uzdolniona muzycznie młodzież od uczniów szkół podstawowych poczynając, na absolwentach wyższych uczelni muzycznych kończąc.

powrót drukuj