osobowość roku — <br> Zygmunt Krauze - miniatura

osobowość roku —
Zygmunt Krauze

Ur. 1938, kompozytor i pianista. Studiował kompozycję i fortepian w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Paryżu u Nadii Boulanger. Znany jest przede wszystkim jako twórca muzyki unistycznej, której zasady opierają się na teorii zaczerpniętej z malarstwa Władysława Strzemińskiego (1893-1952). Muzyka ta nie posiada kontrastów, napięć i punktów kulminacyjnych w tradycyjnym rozumieniu, a jej forma jest homogeniczna. Zygmunt Krauze jest autorem trzech oper, szeregu koncertów instrumentalnych oraz utworów symfonicznych i kameralnych. Ponadto współpracował z architektami tworząc muzykę przestrzenną, którą prezentowano w Polsce, Austrii i Francji.

W 1966 roku otrzymał pierwszą nagrodę na międzynarodowym konkursie dla wykonawców muzyki współczesnej „Gaudeamus”, w Holandii. Od tej pory koncertuje jako pianista na całym świecie, wykonując przede wszystkim repertuar współczesny. W 1967 roku założył zespół Warszawski Warsztat Muzyczny, którym kierował przez 25 lat. Zespół wykonywał przede wszystkim utwory zamawiane u kompozytorów z całego świata.

Od 1965 roku prowadzi seminaria, wykłady i kursy mistrzowskie dla kompozytorów oraz pianistów w prestiżowych ośrodkach nowej muzyki, m. in.: Darmstadt, Bazylea, Sztokholm, Los Angeles, Tokio, Jerozolima, Hong Kong. W 1982 pełnił funkcję visiting professor w Yale University. W 1996 roku otrzymał tytuł profesora korespondenta na uniwersytecie Keimyung w Południowej Korei. Od 2002 roku jest profesorem kompozycji w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz od 2006 roku w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina).

Znaczna część jego artystycznej działalności skupiała się poza granicami Polski. W latach 1973-74 przebywał w Berlinie jako artysta rezydent na zaproszenie DAAD (Deutsche Akademischer Austauschdienst). W 1982 roku na zaproszenie Pierre'a Bouleza został doradcą muzycznym IRCAM w Paryżu. W latach 1983-84 realizował i prowadził cotygodniowe audycje muzyczne w Radio France Musique. Od roku 1970 – przez 10 lat – był członkiem komitetu repertuarowego festiwalu „Warszawska Jesień”. W latach 1987-90 pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzyki Współczesnej. Ponadto przez 14 lat był prezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej oraz w latach 2003-06 prezesem Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.

Za swoją działalność artystyczną otrzymał wiele nagród, m.in. w 1975 – Srebrny Krzyż Zasługi, w 1984 – tytuł Chevalier dans l'Ordre des Arts et des Lettres, przyznany przez Rząd Francuski, w 1988 – nagrodę Związku Kompozytorów Polskich, w 1989 – nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Ponadto w 1999 roku został honorowym członkiem ISCM, w 2004 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, a w roku 2005 nagrodę Dziedzictwa Ludzkości przyznawaną przez UNESCO w Valparaiso, Chile. W 2008 roku otrzymał tytuł Oficera Legii Honorowej. W roku 2010 został odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2011 został honorowym członkiem Związku Kompozytorów Polskich.

Utwory kompozytora zostały nagrane na płytach takich wytwórni, jak Muza, Dux, ORF, Nonesuch, Thesis, Musical Observations (CP2), Collins Classics, Recommended Records i EMI.

powrót drukuj