osobowość roku — <br> Łukasz Borowicz - miniatura

osobowość roku —
Łukasz Borowicz

Dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej od marca 2007 roku. Urodził się w 1977 roku w Warszawie. Studiował w klasie Bogusława Madeya w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, tam też uzyskał tytuł doktora w dziedzinie dyrygentury pod kierunkiem Antoniego Wita. W latach 2005-06 pełnił funkcję asystenta Kazimierza Korda w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wcześniej (2002-05) był asystentem Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej, a w sezonie artystycznym 2000/2001 Ivána Fischera w Budapest Festival Orchestra. Od 2006 roku Łukasz Borowicz pełni funkcję pierwszego dyrygenta gościnnego Filharmonii Poznańskiej. Był wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury oraz laureatem nagród na czterech konkursach dyrygenckich: w Trydencie (1999), Atenach (2000), Porto (2002) i Bambergu (2004). W styczniu 2008 został wyróżniony Paszportem „Polityki”.

Borowicz dyrygował wieloma orkiestrami, m.in.: Konzerthausorchester Berlin, Komische Oper Berlin, NDR Radiophilharmonie Hannover, Gewandhausorchester Leipzig, Staatskapelle Halle, Orkiestrą Opery w Marsylii, I Pomeriggi Musicali (Mediolan), Słowacką Radiową Orkiestra Symfoniczną, Praską Orkiestrą Symfoniczną FOK, Narodową Filharmoniczną Orkiestrą Rosji, Ukraińską Narodową Orkiestrą Filharmoniczną i większością polskich orkiestr symfonicznych.

Występował także na wielu festiwalach, w tym na Festiwalu Rossiniego w Pesaro, dyrygując koncertem z Ewą Podleś i Orchestra Haydn, na Schleswig-Holstein Music Festival, gdzie zadyrygował operą Halka Moniuszki z udziałem NDR Radiophilharmonie Hannover, a także na Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, gdzie z Polską Orkiestrą Radiową realizuje koncertowe wykonania zapomnianych oper.

Jako dyrygent operowy zadebiutował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, prowadząc Don Giovanniego Mozarta. Kolejne realizacje to m.in. Orfeusz i Eurydyka i Śwęto wiosny w warszawskim Teatrze Wielkim, Don Giovanni i Eugeniusz Oniegin w Operze Krakowskiej, Czarodziejski flet, Rusałka, Zamek Sinobrodego oraz Dydona i Eneasz w Teatrze Wielkim w Łodzi. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej dyrygował także baletami (Jezioro łabędzie, Bajadera). Dyryguje recitalami i nagrywa z polskimi i międzynarodowymi gwiazdami opery takimi jak: Ewa Podleś, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień, również Samuel Ramey, Sergei Leiferkus.

W ramach koncertów i nagrań z Polską Orkiestrą Radiową Łukasz Borowicz wykonuje wiele zapomnianych dzieł operowych. Są to: Flis Moniuszki, Monbar czyli Flibustierowie Dobrzyńskiego, Bezdomna jaskółka Laksa oraz wydane na płytach kompaktowych przez Polskie Radio: Maria Statkowskiego i Przygoda króla Artura Bacewicz, a w ramach Wielkanocnych Festiwali Ludwiga van Beethovena, we współpracy z Polskim Radiem: Lodoïska Cherubiniego, Berggeist Spohra, Euryanthe Webera i Maria Padilla Donizettiego. W listopadzie 2010 roku poprowadził koncertowe wykonanie opery Giovanna d'Arco Giuseppe Verdiego w Filharmonii Poznańskiej. Dla wytwórni Chandos nagrał komplet koncertów skrzypcowych Grażyny Bacewicz (z Joanną Kurkowicz w roli solistki), a dla wytwórni cpo nagrywa komplet dzieł symfonicznych Andrzeja Panufnika z Polską Orkiestrą Radiową oraz Konzerthausorchester Berlin.

Jego nagrania zostały nagrodzone BBC Music Orchestral Choice (sierpień 2010), Diapason d’Or (marzec 2010), dwukrotnie nagrodą Fryderyka (2007, 2010), a także nominowane do Midem Classical Awards (2008) i Preis der Deutschen Schallplatenkritik (2009).

powrót drukuj