Łukasz Długosz - miniatura

Łukasz Długosz

– za inspirowanie kompozytorów, przyczynienie się do powstania nowych dzieł muzycznych i znakomite wykonawstwo muzyki współczesnej.

----------

Przez grono międzynarodowych krytyków, między innymi luksemburski magazyn „Pizzicato”, uznany za jednego z najwybitniejszych flecistów na świecie. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą.

Ukończył studia w Hochschule für Musik und Theater w Monachium, studia mistrzowskie w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Jest laureatem wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu prestiżowych konkursach międzynarodowych, m.in. w Paryżu, Odense, Monachium i Viggiano.

Koncertuje jako solista i kameralista w kraju oraz za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Występował m.in. w Carnegie Hall, Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium, Poly Theatre w Pekinie, Xinghai Concert Hall w Guangzhou, Shanghai Concert Hall, Opera House w Katarze, Shin Kobe Oriental Hall, Sali Koncertowej im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Grał pod batutą takich gwiazd, jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Walerij Giergijew, Jesús López Cobos, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Jerzy Semkow, Jacek Kaspszyk Gabriel Chmura czy Agnieszka Duczmal. Wielokrotnie był zapraszany do wykonania „Koncertu fletowego” Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora.

W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z Koncertem fletowym Michaela Colina. Artysta dokonał ponadto wielu rejestracji archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju oraz za granicą. Jego liczne nagrania płytowe zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską oraz otrzymały szereg nagród fonograficznych, w tym nagrodę International Classical Music Award (ICMA). Na koncie ma 32 albumy płytowe dla prestiżowych wytwórni, m.in. Naxos, Sony, EMI, CPO, Fleur de Son Classic, DUX, CD Accord.

W 2020 ukazały się nowe płyty z wykonaniami Łukasza Długosza: „Flute Stories” (Wergo / Deutshe Grammophon), „Doppler” – nagranie odnalezionych przez Długosza kameralnych utworów Franciszka Dopplera (Capriccio), „Weinberg” – premiera fonograficzna koncertów fletowych Weinberga w 100-lecie urodzin kompozytora (DUX), „Łukasz Długosz & NeoQuartet” – światowe premiery kwintetów fletowych napisanych dla Długosza (DUX) oraz „Palester” – nagranie „Serenady” na 2 flety Romana Palestra (Anaclasis).

Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe, takie jak BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Radio Swiss, Deutschland Radio Kultur, Program 2 Polskiego Radia, Radio France, RMF Classic.

Ponadto Łukasz Długosz jest twórcą nowatorskiego projektu portalu edukacyjnego „Flautoforte”, polegającego na zamawianiu, prawykonywaniu, nagrywaniu oraz udostępnianiu polskiej współczesnej literatury fletowej wraz z nutami i wskazówkami interpretacyjno-dydaktycznymi od artystów i samych kompozytorów.

Jest jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Reprezentuje Polskę na licznych międzynarodowych konwencjach fletowych. Reprezentował Polskie Radio na Międzynarodowym Forum Młodych wykonawców organizowanym przez EBU.

Łukasz Długosz był dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki oraz nagrody „Fryderyk”, „Gwarancje Kultury” TVP Kultura oraz Koryfeusza Muzyki Polskiej. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał szereg prestiżowych nagród i stypendiów, m. in. Gasteig Musikpreis, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis i Deutsche Stiftung Musikleben. Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich. Łukasz Długosz został także odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej.
Artysta z powodzeniem odszukuje repertuar XIX-wieczny, ale jest również propagatorem i promotorem muzyki współczesnej. Na swoim koncie ma liczne prawykonania kompozycji twórców polskich i zagranicznych, m.in.: Michaela Colina, Enjotta Schneidera, Kaiji Saariaho, Krzysztofa Pendereckiego, Daia Bo, Pawła Mykietyna, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Piotra Mossa, Franciszka Dopplera, Pawła Łukaszewskiego, Witolda Friemanna, Pawła Kletzkiego, Jerzego Kornowicza, Joanny Bruzdowicz.

Artysta jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2020 roku otrzymał od Prezydenta RP tytuł profesora.

powrót do listy drukuj