Adam Sztaba - miniatura

Adam Sztaba

– za uszlachetnianie kultury popularnej, za łączenie ludzi w trudnym okresie pandemii w projekcie #wdomuzagrane.

----------

Adam Sztaba jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kompozycji prof. Zbigniewa Rudzińskiego.

W wieku 17 lat zainspirowany musicalem „Metro” napisał muzykę do musicalu „Fatamorgana?” wystawionego w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Debiutancką muzykę docenił Janusz Stokłosa i Janusz Józefowicz, z którymi w roku 1994 rozpoczął współpracę w Teatrze Studio Buffo w Warszawie. W wieku 20 lat został kierownikiem muzycznym zespołu Maryli Radowicz. W latach 1997-2001 współpracował z Edytą Górniak jako kierownik muzyczny, aranżer i pianista.

W 2002 i 2003 roku pełnił funkcję kierownika muzycznego oraz pianisty w programie telewizyjnym „Idol”. W 2003 stworzył muzykę do spektaklu tanecznego „Opentaniec”, nad którym patronat objął ówczesny Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Premiery spektaklu odbyły się w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. W latach 2005, 2006 był kierownikiem muzycznym, dyrygentem i aranżerem w programie telewizyjnym „Taniec z gwiazdami”. Wówczas powstała Orkiestra Adama Sztaby, która funkcjonuje do dziś.

W 2010 roku był kierownikiem muzycznym, aranżerem i dyrygentem Ceremonii Otwarcia Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Warszawie. W tym samym roku, na koncercie z okazji 85-lecia Polskiego Radia, poprowadził Polską Orkiestrę Radiową podczas recitalu Stinga. Od 2011 do 2016 roku pełnił rolę jurora w popularnym programie telewizyjnym „Must be The Music. Tylko muzyka”.

Adam Sztaba był również twórcą aranżacji i dyrygentem docenionych koncertów telewizyjnych: „Życia Mała Garść” (2012) oraz „Grzegorz Ciechowski. Spotkanie z Legendą” (2014). W grudniu 2014 roku wydał swój autorski album „Muzyka własna”, na którym znalazły się utwory ze spektaklu tanecznego „Opentaniec” , a także ścieżka dźwiękowa z filmu „Od pełni do pełni” w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia. W 2016 roku był jednym z kierowników muzycznych, aranżerów i dyrygentów podczas Światowych Dni Młodzieży.

W ostatnich latach Adam Sztaba skomponował też kilka utworów orkiestrowych, m.in. „Leopoldinum” (2016), „Riffenuto” (2017) i Polonez 1918 (2018). „Riffenuto” w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia został wykorzystany w aplikacji edukacyjnej „Orkiestrownik”.

Od stycznia 2020 roku Adam Sztaba pełni rolę kierownika muzycznego oraz dyrygenta w musicalu „Człowiek z La Manchy” wystawianego na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Jako dyrygent i aranżer współpracował też z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia przy realizacji nagrania audio-video na potrzeby gali finałowej Intel Extreme Masters 2020 oraz przy recitalu Richarda Galliano podczas Gali Finałowej Festiwalu „Bielska Zadymka Jazzowa”.

Niezwykłą popularność (niespełna 10 milionów wyświetleń na YouTube) zdobył projekt #wdomuzagrane, w ramach którego Adam Sztaba zgromadził liczącą 732 muzyków orkiestrę online i stworzył teledysk z jej udziałem do własnej aranżacji piosenki „Co mi Panie dasz”. Jej słowa nabrały szczególnego znaczenia w czasie izolacji społecznej spowodowanej pandemią. Dzięki inicjatywie setki muzyków, pozbawionych możliwości wyjścia na scenę, mogły uczestniczyć w produkcji na najwyższym artystycznym poziomie. Całość projektu i kwietniowa premiera utworu odbyły się w Internecie.

Poza wspomnianymi artystami współpracował też m.in. z Quincy Jonesem, Terencem Blanchardem, Chrisem Bottim, Kurtem Ellingiem, Dolores O’Riordan, Michaelem Boltonem, Karelem Gottem, Caro Emerald, Heleną Vondráčkovą, José Carrerasem, José Currą, zespołem Čechomor, Richardem Galliano, WDR Big Bandem, NDR Big Bandem, Kayah, Katarzyną Nosowską, Kasią Kowalską, Ewą Małas-Godlewską, Natalią Kukulską, Kasią Wilk, Dorotą Miśkiewicz, Haliną Frąckowiak, Przemysławem Gintrowskim, Grzegorzem Turnauem, Mietkiem Szcześniakiem, Igorem Herbutem, Kubą Badachem, Piotrem Cugowskim, Atom String Quartet, Grupą Mo-Carta.

powrót do listy drukuj