Festiwal im. Księcia Władysława Lubomirskiego  - miniatura

Festiwal im. Księcia Władysława Lubomirskiego

– nowo wykreowany festiwal muzyki polskiej zorganizowany jednocześnie w kilku miastach w Polsce i za granicą. Nawiązuje do kulturowych korzeni I Rzeczpospolitej, prezentując twórczość arystokracji Polskiej i jej rolę jako mecenasa kultury polskiej

----------

Festiwal im. Księcia Władysława Lubomirskiego jest otwartym wydarzeniem muzycznym na cześć mecenasa kultury, który przyczynił się do sukcesu takich kompozytorów i muzyków, jak Artur Rubinstein, Karol Szymanowski, Mieczysław Karłowicz, Apolinary Szeluto, Paweł Kochański, Ludomir Różycki czy Grzegorz Fitelberg. Organizatorzy Festiwalu podkreślają, jak ważna jest pomoc mecenatu państwa, sponsoringu czy mecenatu prywatnego, i dzięki cyklom otwartych wydarzeń artystycznych, prezentują wyjątkowe postaci, stojące za niezwykłymi artystami i ich dziełami. Szczególnie te, których zasługi ze względu na arystokratyczne pochodzenie, zostały wymazane z kart historii w dobie komunizmu.

Cykl otwartych dla publiczności koncertów i recitali wybitnych artystów poświęcona została polskim kompozytorom z rodzin arystokratycznych: Lubomirskim, Radziwiłłom, Poniatowskim , a także ich protegowanym, jak Franciszek Lessel, Karol Lipiński czy twórcom Młodej Polski, objętych opieką przez patrona Festiwalu. Dzięki Festiwalowi można poznać dokonania zarówno artystów, jak i ich mecenasów, którzy swoim wsparciem pomagali im w twórczym rozwoju. Wydarzenie pokazuje również szerokie, współczesne odniesienia do mecenatu w Polsce.

Koncerty w ramach Festiwalu im. Księcia Władysława Lubomirskiego odbywały się w październiku 2018 roku w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Lwowie i Łańcucie. Jeden z koncertów odbył się 8 grudnia 2018 roku w Wiener Musikverein. Festiwalowi towarzyszyła wystawa fotograficzna Joanny Bąk i Kamila Domańskiego „Wiedeń”.

Organizatorem Festiwalu jest Krakowska Fundacja Sztuki, a producentem Agencja Artystyczna Kameny.

Patron Festiwalu, Władysław Lubomirski był synem księcia Eugeniusza Adolfa Lubomirskiego, właściciela Kruszyny. Przeszedł do historii jako znany mecenas sztuki. Był także podróżnikiem, kompozytorem i miłośnikiem koni.

powrót do listy drukuj